Inne

15.06.2013 aktualizacja 18.07.2016

Parada i piknik historyczny „Piła na skrzyżowaniu kultur"

Parada historyczna, w której udział weźmie tysiąc osób oraz rekonstrukcje najważniejszych wydarzeń życia miasta złożą się w sobotę na piknik historyczny „Piła na skrzyżowaniu kultur”. Festyn odbędzie się w związku z 500-leciem lokacji miasta.

Pikniki historyczne w ramach wydarzenia „Piła na skrzyżowaniu kultur” odbywały się już czterokrotnie. Dotychczas dotyczyły one okresu związanego z potopem szwedzkim i bitwą pod Ujściem w 1655 roku w okolicy miasta. W tym roku organizatorzy postanowili przy okazji 500-lecia miasta rozszerzyć konwencję i zaprezentować inscenizacje z kilku okresów historycznych, a także paradę, która rozpocznie festyn.

W paradzie przejdzie ok. 1000 osób, które będą prezentowały ponad 20 epizodów ważnych dla miasta Piły. Parada zakończy się na placu Zwycięstwa w centrum miasta, w którym reprezentanci każdego z epizodów będą mieli kilka minut na prezentację.

W paradzie przejdzie ok. 1000 osób, które będą prezentowały ponad 20 epizodów ważnych dla miasta Piły. Parada zakończy się na placu Zwycięstwa w centrum miasta, w którym reprezentanci każdego z epizodów będą mieli kilka minut na prezentację.

„Zaczniemy od Rzymian, Germanów czy Słowian, którzy pojawiali się na terenie, gdzie później założono nasze miasto. Pokażemy epizody związane z początkiem miasta, jego lokacją, największym pożarem w historii Piły z 1626 roku i dojdziemy aż do okresu II wojny światowej, odbudowy miasta po wojnie i współczesnych czasów” - powiedział w rozmowie z PAP Sebastian Dzikowski, dyrektor wydziału Kultury, Oświaty i Sportowy w Urzędzie Miasta Piły, który organizuje wydarzenie.

Po zakończeniu parady przygotowane zostanie osiem rekonstrukcji, które również będą związane z miastem. Udział w nich weźmie ok. 200 rekonstruktorów. Odwrócona będzie jednak ich chronologia, ponieważ organizatorzy wpierw zaprezentują inscenizację z czasów II wojny światowej, natomiast zakończą turniejem rycerskim z czasów panowania króla Zygmunta Starego. „Najważniejszy będzie turniej rycerski. Chcemy, żeby wypadł efektowne, dlatego robimy do wieczorem, po godz. 22 przy sztucznym świetle” - powiedział Dzikowski.

Organizatorzy spodziewają się, że w paradzie i pikniku historycznym udział weźmie kilka tysięcy osób. (PAP)

mat/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL