Inne

11.07.2018

Pierwsze biało-czerwone lokomotywy PKP Intercity wyjechały na tory

Okolicznościowa lokomotywa z okazji 100-lecia Niepodległości. Fot. PAP/R. Guz Okolicznościowa lokomotywa z okazji 100-lecia Niepodległości. Fot. PAP/R. Guz

Pierwsze lokomotyw z dwudziestu, które będą ozdobione okolicznościową biało-czerwoną grafiką, wyjechały na tory. W ten sposób kolejowy przewoźnik włącza się do obchodów stulecia polskiej niepodległości – poinformowali w środę przedstawiciele przewoźnika.

Jak powiedział podczas środowej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, kolejarze jako jedni z pierwszych przywrócili transport i "zapewnili jego funkcjonowanie w Polsce po odzyskaniu niepodległości". Dodał, że PKP Intercity jest "naszym ambasadorem poza granicami kraju". "Pociągi Intercity nie tylko odwiedzają główne aglomeracje Rzeczypospolitej, ale także są obecne między innymi w Berlinie" - zaznaczył.

Dyrektor biura programu "Niepodległa" Jan Kowalski przypomniał, że celem wieloletniego programu "Niepodległa" jest wzmacnianie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków.

"Sto lat temu wzmacnianie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków m.in. polegało na tym, że z trzech kolei zaborczych trzeba było stworzyć jedną" - powiedział Kowalski.

Jak mówił, program "Niepodległa" realizowany będzie do roku 2021.

Każda z 20 lokomotyw PKP Intercity, która zyska nowy wygląd, będzie oklejona okolicznościową biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. W narodowych barwach pojawi się sześć maszyn EU44, czyli popularnych Husarzy oraz 14 pojazdów typu EP09.

Oklejone okolicznościowo lokomotywy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą, m.in. na trasach: Warszawa – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Bydgoszcz – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Warszawa – Kraków, Przemyśl – Kraków – Opole – Wrocław.

Dodatkowo 60 EZT, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych Pendolino, Flirt3 oraz Pesa Dart jeździ z naklejką programu "Niepodległa". Jest nią cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego. Oklejone lokomotywy oraz EZT będzie można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL