Europa i świat po 1989 roku

18.04.2015 aktualizacja 18.07.2016

Plany stworzenia w Malmoe muzeum Ibrahimovica

Kapitan reprezentacji Szwecji Zlatan Ibrahimovic (żółta koszulka) podczas meczu z Irlandią. 06.09.2013. Fot. PAP/EPA Kapitan reprezentacji Szwecji Zlatan Ibrahimovic (żółta koszulka) podczas meczu z Irlandią. 06.09.2013. Fot. PAP/EPA

Plany utworzenia muzeum kapitana piłkarskiej reprezentacji Szwecji Zlatana Ibrahimovica powstały w jego rodzinnym mieście Malmoe. Placówka ma być finansowana głównie ze środków prywatnych i zlokalizowana w willi piłkarza wystawionej od dwóch lat na sprzedaż.

Ibrahimovic kupił w 2007 roku jedną z najdroższych nieruchomości w Malmo za sumę 30 milionów koron (13,5 mln. złotych). Willa, po przebudowie i modernizacji, ma powierzchnię ponad 800 metrów kwadratowych, lecz piłkarz korzystał z niej tylko okazjonalnie i nigdy w niej nie zamieszkał. Przed dwoma laty oświadczył, że po zakończeniu kariery nie zamierza osiedlać się w Szwecji i na stałe zamieszka za granicą.

Od wiosny 2013 roku willa wystawiona jest na sprzedaż, lecz nie ma zainteresowanych jej kupnem ze względu na cenę i stoi pusta. Ceny nieruchomości w ostatnich pięciu latach wzrosły w Szwecji dramatycznie i według szacunków mediów obiekt, biorąc pod uwagę jego standard wykończenia, może być warty nawet 100 milionów koron (45 mln. złotych).

Plany stworzenia muzeum polegają na odkupieniu obiektu od piłkarza za znacznie niższa cenę niż rynkowa.

„Tak, aby mógł wycofać swoje pieniądze zainwestowane w 2007 roku, a biorąc pod uwagę dzisiejszą wartość jednocześnie partycypować w projekcie” - wyjaśnił pomysłodawca dziennikarz Viggo Cavling w rozmowie z portalem „Dagens Media”.

Zaproponował już kandydaturę dyrektora placówki. Ma nim zostać odchodzący z podobnego stanowiska w muzeum zespołu muzycznego ABBA Mattias Hansson, który natychmiast się zgodził: "Zlatan jest ikoną Szwecji, znaną na całym świecie i jestem pewien, że placówka będzie miała tysiące zwiedzających tak, jak dzieje się to w +ABBA Museum+ w Sztokholmie”.

Cavling przedstawił również konkretny projekt ekspozycji „Zlatan Museum”. Mają to być poszczególne pokoje tematyczne dotyczące klubów, w których grał piłkarz, jak sala jego obecnej drużyny Paris St.Germain i pierwszej, czyli Malmoe FF, a następnie Interu Mediolan, Ajaxu, Barcelony, Milanu, Juventusu, oraz główna sala reprezentacji Szwecji, w której Ibrahimovic rozegrał 103 mecze, strzelając 54 bramki.

Dyrektor wydziału kultury w radzie Malmoe Elisabeth Lundgren jest zadowolona z propozycji. "Już od jakiegoś czasu myślimy jak uhonorować wielkiego syna naszego miasta po zakończeniu kariery i w planach jest m.in. pomnik lecz muzeum, które przyciągnie wielu turystów, jest wspaniałym pomysłem i z pewnością otrzyma nasze poparcie”.

Zbigniew Kuczyński (PAP)

kucz/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL