Od Nowego Roku siedziba dziesięciotysięcznej gminy, miejscowość Opatówek w Wielkopolsce, ponownie stanie się miastem. Miejscowość w powiecie kaliskim odzyska prawa miejskie po niemal 150 latach.
Nowy status zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Władze gminy podkreślają, że do tego czasu Opatówek dokona niezbędnych zmian urzędowych, w tym m.in. aktualizacji statutu, tablic informacyjnych oraz pieczęci.
Prawa miejskie Opatówek utracił po sześciu wiekach, w 1870 roku, na podstawie ukazu cara w wyniku reperkusji po Powstaniu Styczniowym.
Z inicjatywą zmiany statusu miejscowości wyszło Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, które o przywrócenie praw miejskich starało się kilkanaście lat. Prezes Towarzystwa Jan Kowalkiewicz powiedział PAP, że „to wielki prestiż dla miejscowości i ogromna duma, dla jego mieszkańców”.
„Organizowaliśmy spotkania, rozmawialiśmy z mieszkańcami i inicjatywa ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Szczególnie pomysł ten spodobał się mieszkańcom samego Opatówka” – mówił Kowalkiewicz.
Inicjatywę, w zdecydowanej większości, poparli mieszkańcy gminy w ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych.
„Kiedy otrzymaliśmy informację o tym, że Opatówek znów będzie miastem bardzo się ucieszyliśmy. To nie tylko zwieńczenie tych naszych starań, jakie podejmowaliśmy przez te wszystkie lata. To przede wszystkim wielka duma, ale też większe szanse na rozwój naszej miejscowości” – podkreślił Kowalkiewicz.
Nadanie miejscowości statusu miasta odbędzie się na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, podpisanego przez premier Beatę Szydło pod koniec lipca.
W Opatówku mieszka niespełna pięć tys. mieszkańców. Miejscowość położona jest w odległości 7 km od Kalisza i 130 od Poznania. Gmina położona jest na terenie obejmującym częściowo dwa parki krajobrazu chronionego: Doliny Rzeki Swędrni i Doliny Rzeki Prosny. (PAP)
ajw/ par/