Europa i świat po 1989 roku

06.10.2018

Półmetek Rejsu Niepodległości

Żaglowiec "Dar Młodzieży". 05.2018. Fot. PAP/A. Warżawa Żaglowiec "Dar Młodzieży". 05.2018. Fot. PAP/A. Warżawa

- Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje:

Dar Młodzieży, który od pięciu miesięcy opływa świat dookoła z 1000 młodych żeglarzy na pokładzie przepłynął już 18 987 mil morskich w Rejsie Niepodległości. Już 9 października polski żaglowiec dotrze do Singapuru, który jest trzynastym portem wyprawy.

W singapurskim porcie żaglowiec powita Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Magdalena Bogdziewicz Ambasador RP w Singapurze. Minister Gróbarczyk spotka się także z Khaw Boon Wanem - ministrem koordynującym ds. infrastruktury i transportu oraz z Masagosem Zulkifli – ministrem środowiska i zasobów wodnych Singapuru.

Na półmetku rejsu odbędzie się również kolejna zmiana załogi, między innymi komendanta żaglowca. Kapitana ż.w. Ireneusza Lewandowskiego zastąpi kapitan ż.w. Rafał Szymański.

Od 20 maja „Darem Młodzieży” płynęło już 623 młodych Ambasadorów, którzy odwiedzili 13 portów, między innymi: Tallin, Kopenhagę, Bordeaux, Dakar i Kapsztad. Statek zawinął do 11 państw i dwukrotnie przekroczył równik.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti. Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja na świecie. Załogę stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL