Inne

24.10.2015 aktualizacja 18.07.2016

Pomnik alpinistów zostanie odsłonięty w Katowicach

Artur Hajzer (L) i Jerzy Kukuczka. Polska wyprawa na Annapurnę. Nepal 1987. Fot. PAP/Archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki Artur Hajzer (L) i Jerzy Kukuczka. Polska wyprawa na Annapurnę. Nepal 1987. Fot. PAP/Archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki

Pomnik tragicznie zmarłych alpinistów Klubu Wysokogórskiego (KW) w Katowicach zostanie odsłonięty 28 października. Upamiętni Andrzeja Hartmana, Rafała Chołdę, Jana Nowaka, Mirosława Dąsala, Jerzego Kukuczkę, Artura Hajzera i Tomasza Kowalskiego.

Pomnik składa się z płyt z nazwiskami alpinistów, datami ich śmierci i nazwami gór, w których zakończyli życie. Płyty są ułożone jedna na drugiej, w formie nawiązującej do górskiej wspinaczki. Monument znajduje się w sąsiedztwie kościoła p.w. Świętego Michała Archanioła w Parku Kościuszki w Katowicach. To właśnie w tej świątyni od niemal 30 lat odbywają się nabożeństwa żałobne w intencji tragicznie zmarłych członków KW Katowice.

Budowę w znacznej mierze sfinansowali miłośnicy gór z całego kraju podczas zbiórki publicznej, odbywającej się jesienią 2014 r. za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. W jej promocję zaangażowali się znani ludzie gór, m.in. Kinga Baranowska, Janusz Gołąb, Janusz Majer, Artur Małek, Ignacy Nendza oraz Martyna Wojciechowska. 362 darczyńców ofiarowało w sumie ponad 40 tysięcy złotych. W zebranie funduszy zaangażowały się również przedsiębiorstwa związane ze Śląskiem oraz z upamiętnionymi alpinistami. Środki na budowę przekazały też ich rodziny i przyjaciele.

"Bez wsparcia tych wszystkich ludzi ten pomnik tak szybko by nie powstał. Pokazali, że solidarność ludzi gór nie jest pustym hasłem. Dzięki ich pomocy w Katowicach pojawiło się miejsce, gdzie będziemy mogli zapalić znicz, powspominać, czy zmówić modlitwę w intencji naszych tragicznie zmarłych bliskich, przyjaciół i kolegów" – powiedział PAP wiceprezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach Krzysztof Modliszewski.

Jak podkreślił Modliszewski, upamiętnieni alpiniści nie mają swoich mogił tutaj, „na dole”. O budowie poświęconego im obelisku mówiono w katowickim klubie od wielu lat.

Starania te nabrały tempa po tym, jak 10 lutego 2014 r. powstał Honorowy Komitet Budowy Pomnika Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Inicjatywę KW Katowice poparły władze samorządowe. 29 października 2014 r. Rada Miasta Katowice przyjęła uchwałę w sprawie „wzniesienia i lokalizacji pomnika Alpinistów z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, którzy w górach zostali na zawsze”. Na dofinansowanie jego budowy przeznaczono też środki z miejskiego budżetu.

2 października w Katowicach odsłonięto też pomnik Jerzego Kukuczki przed siedzibą Akademii Wychowania Fizycznego. Uczelnia od 2008 r. nosi imię jednego z najsłynniejszych polskich alpinistów.(PAP)

lun/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL