Inne

12.09.2019

Pomnik Pampaliniego, bohatera kreskówek, stanie w Bielsku-Białej

Pomnik myśliwego Pampaliniego, bohatera kreskówki z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, stanie wkrótce w centrum Bielska-Białej. Powstaje już kompozycja rzeźbiarska.

Projekt wykonała miejscowa rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. „Model o wysokości niespełna 30 cm prezentuje Pampaliniego w towarzystwie uśmiechniętego hipopotama. Obecnie na jego podstawie powstaje kompozycja rzeźbiarska o wysokości ok. 130 cm. Zwierzę stoi już prawie gotowe w pracowni odlewnika. Rozpoczęły się prace nad postacią Pampaliniego” – powiedział  rzecznik magistratu Tomasz Ficoń.

Jak dodał rzecznik, prace rzeźbiarskie i odlewnicze zakończą się na przełomie listopada i grudnia br.

Trwa już projektowanie terenu wokół pomnika, który stanie na skwerze przy ul. Bohaterów Warszawy, w pobliżu zabytkowego bielskiego Ratusza.

Ficoń powiedział, że Pampalini wraz z istniejącymi już pomnikami Reksia oraz Bolka i Lolka, utworzy w mieście szlak postaci bajkowych powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. W przyszłym roku dołączyć do nich ma rzeźba z postaciami z serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Budowę pomnika finansuje samorząd Bielska-Białej.

Animowany serial „Pampalini łowca zwierząt” powstał w bielskim Studio Filmów Rysunkowych w latach 1977-1980. Zrealizowano 13 odcinków. Opowiada o przygodach myśliwego. Autorem scenariuszy byli Leszek Mech i Bronisław Zeman.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL