Zabytkowy ratusz w Sarajewie został ponownie otwarty 22 lata po tym jak został zbombardowany podczas wojny w Bośni i Hercegowinie - informuje w sobotę BBC. Budynek, w którym mieści się biblioteka narodowa, to jeden z symboli architektonicznych stolicy BiH.
Podczas serbskiego oblężenia miasta w 1992 r. zabytkowa siedziba władz miejskich została trafiona pociskiem moździerzowym. Następnie w wyniku pożaru spaliły się prawie 2 mln książek, w tym wiele bezcennych rękopisów.
Budynek, znajdujący się na skraju starego miasta w Sarajewie, nie miał żadnego znaczenia wojskowego - zaznacza BBC.
Ratusz odbudowano z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, której bezpośrednią przyczyną było zabójstwo austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Został on zastrzelony po wyjściu z ratusza 28 czerwca 1914 r.
Uroczystość otwarcia odbyła się w piątek wieczorem. Na fasadzie zaprezentowano projekcje 3D, pokazujące najważniejsze wydarzenia z historii XIX-wiecznego budynku.
"Chcemy uczcić zwycięstwo cywilizacji nad barbarzyństwem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią, triumf idei jedności i współistnienia nad ideą nieludzkich i nienaturalnych podziałów oraz starć" - powiedział Bakir Izetbegović, który jest członkiem trzyosobowego Prezydium BiH.
Ratusz został wybudowany w 1896 r. Po II wojnie światowej, w 1949 r., przekształcono go w bibliotekę narodową. Teraz mieści się tam także biblioteka uniwersytecka, muzeum oraz siedziba rady miejskiej.(PAP)
jhp/ mlu/