Fragmenty komiksu o gen. Stanisławie Maczku zaprezentowano w sobotę podczas poświęconej temu dowódcy i jego żołnierzom konferencji w Łańcucie. Wydawnictwo ukaże się w przyszłym roku. "Komiks będzie opowiadał o walkach dowodzonej przez gen. Maczka motorowej 10. Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 r. na Podkarpaciu. Jego oddziały m.in. w okolicach Rzeszowa i Łańcuta zadały wtedy znaczne straty Niemcom" – powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który jest wydawcą publikacji.
Autorami komiksu są Sławomir Zajączkowski i Maciej Mazur. Ich publikacja będzie czwartym komiksem wydanym przez rzeszowski IPN.
"Wcześniejsze przypomniały postać prezesa IV zarządu zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+ ppłk Łukasza Cieplińskiego, odbicie 11 żołnierzy Armii Krajowej z aresztu UB w Brzozowie oraz cichociemnych wywodzących się z Podkarpacia" – dodała Waksmundzka-Szarek.
Gen. Maczek brał udział w I wojnie światowej, a potem w wojnie polsko-ukraińskiej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Po kampanii wrześniowej 1939 r. przedostał się do Francji. W kampanii francuskiej 1940 r. dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii zorganizował i dowodził 1. Dywizją Pancerną.
Od sierpnia 1944 r. dywizja uczestniczyła w walkach w Europie północno-zachodniej. Pod Falaise w Normandii stoczyła największą bitwę, która miała duży wpływ na zwycięstwo wojsk alianckich. Dywizja gen. Maczka wyzwalała północno-wschodnią Francję, Belgię i Holandię. Wojnę zakończyła w rejonie bazy niemieckiej marynarki wojennej Wilhelmshaven.
Po zakończeniu II wojny światowej gen. Maczek pozostał na emigracji. Zmarł w wieku 102 lat w 1994 r. w Edynburgu. Konferencje przypominającą gen. Maczka i jego żołnierzy zorganizowali rzeszowski oddział IPN i Muzeum-Zamek w Łańcucie. (PAP)
kyc/ eaw/