Stalinizm

23.09.2013 aktualizacja 18.07.2016

Powstaje makieta obozu specjalnego NKWD w Rembertowie

Hubert Wojtyński pracuje nad makietą obozu NKWD w Rembertowie. Chce także zrobić film z relacjami jego więźniów.

„Celem mojego projektu jest przypomnienie o miejscu z ponurą przeszłością, gdzie więziono ludzi walczących o wolność Polski. A wiedza o nim nie jest, niestety, nawet w samym Rembertowie, powszechna.  Na terenie, na którym znajdował się obóz specjalny NKWD, stacjonuje jednostka wojskowa. Dzięki uprzejmości jej dowództwa mogłem zobaczyć pozostałości obozu, zrobić pomiary i dokumentację fotograficzną – powiedział dziejom. pl Hubert Wojtyński, mieszkaniec Rembertowa.

Projekt realizowany jest od wiosny 2013 roku. Hubert Wojtyński, z zawodu grafik komputerowy, wykonał już wizualizację 6 z 10 budynków obozowych. Docelowo ma powstać makieta w skali 1:100, o wymiarach ok. 2m x 2m.
„Zwracałem się do różnych instytucji o wsparcie projektu. Niestety brak odzewu. Władze Rembertowa życzliwie podeszły do mojej inicjatywy, ale nie mają pieniędzy. Chciałbym, oczywiście, by makieta znalazła się w Rembertowie, w miejscu publicznie dostępnym jak np. ratusz czy miejska biblioteka” - powiedział Hubert Wojtyński.

Drugim przedsięwzięciem jest film z relacjami świadków historii, w którym zostaną wykorzystane animacje komputerowe terenu obozu. Hubertowi Wojtyńskiemu udało się dotrzeć do trzech byłych więźniów obozu NKWD.

Obóz specjalny NKWD został założony na przełomie 1944 i 1945 roku w zabudowaniach dawnej fabryki amunicji <<Pocisk>>. Do dziś zachowały się trzy budynki. Rembertowski obóz był tzw. obozem filtracyjnym, w którym przetrzymywano więźniów – wśród nich był gen. Emil Fieldorf „Nil” - przed ich wywiezieniem do Związku Sowieckiego. W marcu 1945 obóz został rozbity przez oddział ppor. Edwarda Wasilewskiego „Wichury”. Uwolniono kilkuset więźniów. Obóz przestał istnieć w lipcu 1945 roku. 

Tst (PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL