Inne

01.08.2015 aktualizacja 18.07.2016

Poznań: Festyn z okazji 296. rocznicy przybycia osadników z Bambergu

Dekoracja figury Bamberki girlandą i odczytanie kontraktu osadników bamberskich będą głównymi wydarzeniami odbywającego się w sobotę w Poznaniu XX Święta Bamberskiego. Festyn organizowany jest z okazji 296. rocznicy przybycia do miasta osadników z Bambergu.

„Bamber – to brzmi dumie” – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński. „Mimo że latach 60., 70. próbowano rozprzestrzenić pewne negatywne stereotypy na ich temat, to Bamber przede wszystkim powinien być, i jest kojarzony z niezwykłą gospodarnością i solidnością” – dodał.

Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii, przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach (obecnie dzielnicach miasta) zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy.

Przybysze dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiego społeczeństwa.

„Warto znać swoje korzenie, a już prof. Maria Paradowska stwierdziła, że co czwarty Poznaniak ma w sobie bamberską krew. Kiedy w latach 1719 do 1753 przybyło do Poznania ok. 500 osadników, rolników z okolic Bambergu – miasto liczyło zaledwie 6 tys. mieszkańców. Bambrzy byli więc dość liczną grupą, stanowiącą wtedy ok. 10 proc. populacji” – powiedział Skibiński.

Festyn rozpocznie się na poznańskim Starym Rynku, gdzie po wystąpieniach gości i odczytaniu kontraktu osadników bamberskich odbędzie się uroczysta dekoracja pomnika Bamberki girlandą. Zaprezentowany zostanie także nowy, przyszłoroczny Kalendarz Bamberski.

Podczas uroczystości od lat przyznawane są także wyróżnienia o nazwie „Złota Bamberka”. „W tym roku zarząd postanowił uhonorować wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa. Szczegółów na razie nie mogę zdradzić, ale szykujemy dla wszystkich prawdziwą niespodziankę” – zapewnił Skibiński.

Druga część festynu, z koncertem Orkiestry Dętej Miasta Poznania oraz grami i zabawami dla dzieci odbędzie się w parku przy Muzeum Bambrów Poznańskich.

W 2009 roku Towarzystwo Bambrów Poznańskich zostało laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski za projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE. PE docenił starania Towarzystwa na rzecz integracji lokalnych społeczności.(PAP)

ajw/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL