Od soboty przez całe wakacje miłośnicy kolei mogą wybierać się na cotygodniowe przejażdżki za Poznań składem prowadzonym przez lokomotywę parową. Podróż w zabytkowych wagonach trwa ponad godzinę.
Sobotni, inauguracyjny przejazd z poznańskiego Dworca Letniego do Swarzędza i – inną trasą – na dworzec w Poznaniu cieszył się dużym zainteresowaniem miłośników parowozów. Parowóz Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni poprowadził skład pięciu zabytkowych wagonów z lat 20. i 30. XX wieku. Również bilety na przejazd przypominały kartonikowe bilety sprzed lat.
Jak powiedział PAP dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz, choć szczegóły pierwszego kursu zostały ogłoszone dopiero kilka dni temu, frekwencja była zadowalająca. Dużą część pasażerów stanowiły w sobotę całe rodziny.
Skład będzie kursował w każde sobotnie południe do połowy września.
Parowozownia Wolsztyn realizuje na zlecenie wielkopolskiego samorządu rozkładowe przejazdy m.in. na trasie Wolsztyn – Poznań. Parowozy uczestniczą w ruchu planowym od poniedziałku do soboty. Przewoźnikiem i organizatorem przejazdów są Koleje Wielkopolskie.
Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym „Piękną Helenę" - parowóz Pm36-2 z 1937 roku, oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 roku. W swojej kolekcji posiada też około 20 historycznych wagonów, a także inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 roku.
Parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo S.A. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mmu/