Inne

18.12.2017

Pracownicy sądu w Olsztynie i wychowankowie poprawczaka wykonali ozdoby świąteczne

Pracownicy Sądu Okręgowego w Olsztynie i wychowankowie zakładu poprawczego wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Według wiceprezes Sądu Beaty Grzybek dla podopiecznych zakładu poprawczego przygotowanie świątecznych ozdób to forma resocjalizacji.

Finał konkursu odbył się w poniedziałek w budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sędzia Beata Grzybek powiedziała PAP, że inicjatywa jest podejmowana przez uczestników już po raz drugi. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w ubiegłym roku i zakończyła się sukcesem, stąd kontynuacja przedsięwzięcia.

Jak dodała, do konkursu organizowanego dla pracowników administracji i sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie zaproszono wychowanków zakładu poprawczego w Barczewie. "Chcieliśmy w przypadku wychowanków zakładu poprawczego połączyć walor artystyczny z elementem resocjalizacji" – zaznaczyła sędzia.

Organizatorzy podkreślali, że konkursowa rywalizacja wcale nie jest tu najważniejsza. Głównym celem, jaki przyświeca temu wydarzeniu, jest kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, co w przypadku wychowanków zakładu poprawczego też jest bardzo istotne – zaznaczono.

Wśród własnoręcznie wykonanych ozdób były: stroiki z szyszek, łańcuch ze skorupek orzechów włoskich, bombki z żołędzi, perełek, cekin, kolorowych pomponików, z wikliny czy sznurka, skrawków pomarańczowej skórki; figurki Mikołajów z szyszek, a także wykonane w technice papier-mache, albo z wykałaczek i korka.

Jak dodała sędzia, wychowankowie zakładu poprawczego zasługują na szczególne wyróżnienie, ponieważ przebywając w zamkniętej placówce mieli ograniczony dostęp do materiałów potrzebnych do wykonania ozdób. Według Grzybek autorzy wszystkich prac wykazali się niezwykłą kreatywnością, dlatego każdy z uczestników konkursu otrzymał paczkę ze słodkościami.

"Dla nastolatków, którzy weszli w konflikt z prawem i przebywają w Barczewie w tamtejszym zakładzie poprawczym, ale jednocześnie mogą uczestniczy w inicjatywie, taka paczka może być niekiedy jedynym prezentem świątecznym, który dostaną" – podkreśliła sędzia Grzybek.

Ozdoby świąteczne zostały zawieszone na choince, która znajduje się w sali konferencyjnej Sądu Okręgowego w Olsztynie. (PAP)

ali/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL