Opolski sejmik przyjął we wtorek uchwałę ws. projektu insygniów woj. opolskiego. Przeciwna temu była mniejszość niemiecka. Jej zdaniem z wkomponowanym w łańcuch marszałka znakiem nawiązującym do znaku Rodła nie identyfikuje się cała społeczność regionu.
Za uchwałą ws. projektu insygniów woj. opolskiego głosowało na wtorkowej sesji 21 radnych. Jeden wstrzymał się od głosu, a 7 radnych mniejszości niemieckiej - było przeciw.
Jeszcze przed sesją klub mniejszości niemieckiej, który tworzy w opolskim sejmiku koalicję z PO i PSL, przedstawił stanowisko, w którym napisano, iż mniejszość akceptuje projekt laski przewodniczącego sejmiku i elementy projektu łańcucha marszałka, ale „nie może” zaakceptować znaku Rodła, czyli symbolu Związku Polaków w Niemczech. Zdaniem szefa sejmikowego klubu mniejszości niemieckiej Norberta Rascha to symbolika, która "nie przemawia do całej społeczności województwa".
Dlatego w stanowisku mniejszość optowała za wkomponowaniem w łańcuch herbów powiatów. „Będą one należycie symbolizować dziedzictwo naszego regionu także przyszłym pokoleniom” – zapisano w dokumencie. Mniejszość zwracała się w nim do przewodniczącego sejmiku o „ponowne spojrzenie na sprawę wprowadzenia insygniów” bez pośpiechu i „z poszanowaniem także tej części społeczeństwa opolskiego, dla której znak Rodła nie stanowi symbolu patriotycznego, tak silnie powiązanego z przedwojennymi prawdami Polaków”.
Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło". Znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem.
Ta argumentacja nie przekonała jednak pozostałych radnych, w tym z klubów koalicyjnych.
Rasch po głosowaniu w rozmowie z PAP mówił, że "czuje się moralnie wyautowany z sejmiku”. Przypominał przy tym, że znak Rodła został już przez sejmik opolski doceniony - przy braku sprzeciwu mniejszości dwa lata temu nazwano nim jedną z sal obrad opolskiego sejmiku. Pytany, czy sprawa insygniów może zaważyć na koalicji odpowiedział: „Po takim czymś, co się dzisiaj stało, powinniśmy wystąpić z koalicji”. Dodał jednak, że trzeba rozważyć, czy „odczucia są ważniejsze, niż los regionu”. „Nawet dzisiaj uważam, że będąc w tej koalicji jeszcze możemy coś zdziałać dla tego województwa, więcej niż moglibyśmy zrobić w opozycji” – mówił.
Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła (PO), pytany o ewentualne obawy związane z trwaniem sejmikowej koalicji, powiedział PAP, że jego zdaniem koalicja pozostanie. „Jeśli popatrzymy np. przez pryzmat tego, co działo się potem na wtorkowej sesji i jak były przyjmowane kolejne uchwały, to widać że między nami w koalicji nie ma tarć merytorycznych. A to, że będzie w niej czasem ekspozycja poglądów poszczególnych jej członków na różne tematy, to może musimy się do tego przyzwyczaić” – uznał Buła.
Szefowa opozycyjnego w sejmiku klubu PiS Violetta Porowska uznała, że być może gdyby propozycja wkomponowania herbów powiatów do łańcucha pojawiła się zanim opracowano projekt łańcucha ze znakiem Rodła, to „sprawa przeszłaby bez echa”. „Ale kiedy mniejszość mówi, że znak Rodła dzieli mieszkańców Opolszczyzny (…), to my wszyscy, którzy mieszkamy na Opolszczyźnie czujemy się oburzeni, że odbiera nam się prawo do honorowania (…) narodowych symboli polskich” – przekonywała.
Laska przewodniczącego sejmiku woj. opolskiego ma być wykonana z drewna mahoniowego i mieć nieco ponad 179 cm wysokości, a na jej szczycie umieszczony będzie Orzeł Piastowski. Z kolei łańcuch marszałka zbudowany ma być z 15 ogniw, których motywem przewodnim będzie „zinterpretowany graficznie znak Rodła”. Znajdzie się w nim też Orzeł Piastowski i wizerunek księcia Jana II Dobrego. W kolejnych miesiącach projektem insygniów zajmie się komisja heraldyczna, a potem wróci on pod obrady sejmiku.
Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło". Znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.(PAP)
kat/ pz/