Polska po 1989 roku

14.06.2018

PSL chce powstania edycji koszulek piłkarskich z logo 100-lecia odzyskania niepodległości

Posłowie PSL zapowiedzieli w czwartek, że zwrócą się do prezydenta Andrzeja Dudy, by w porozumieniu z PZPN zainicjował powstanie pamiątkowej edycji koszulek piłkarskich, na których znalazłoby się logo stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji, w których uczestniczy reprezentacja Polski rozpoczynają się w czwartek. Wówczas na Łużnikach w Moskwie gospodarz imprezy zmierzy się z Arabią Saudyjską. Finał odbędzie się 15 lipca.

Rywalami Polaków w grupie H będą kolejno: Senegal (19 czerwca w Moskwie), Kolumbia (24 czerwca w Kazaniu) i Japonia (28 czerwca w Wołgogradzie).

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że mistrzostwa te łączą się z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Liczyliśmy, że pan prezydent Andrzej Duda będący szefem Komitetu Obchodów Stulecia Niepodległości wyjdzie z inicjatywą, żeby na strojach reprezentacji Polski zostały umieszczone hasła lub logo stulecia niepodległości, żeby również na boiskach Federacji Rosyjskiej móc pokazać i przypomnieć sto lat polskiej niepodległości" - mówił Kosiniak-Kamysz. Według niego byłaby to "najlepsza promocja naszej historii, drogi do wolności i patriotyzmu".

Szef ludowców podkreślił, że czekał na taką inicjatywę ze strony prezydenta, bo - jak mówił - "to on bierze odpowiedzialność za takie wydarzenia". "Liczyliśmy po prostu, że zdobędzie się na taki gest" - zaznaczył.

"Nie ma tego, ale mamy nadzieję, że jeszcze nie jest za późno, że na różnych materiałach promocyjnych, na różnych materiałach reprezentacji można umieścić logo stulecia niepodległości" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Według wiceprezesa PSL Dariusza Klimczaka prezydent Duda po każdym meczu chodził do szatni i rozmawiał z piłkarzami, a nie pomyślał "o czymś, co promuje Polskę". "Chcielibyśmy, żeby przynajmniej po mistrzostwach - jeśli teraz to nie będzie możliwe - powstała specjalna edycja piłkarskich koszulek, które będą pamiątką dla nas w tym roku jubileuszowym. Mamy nadzieję, że Polska reprezentacja zajdzie wysoko - jeżeli nie wygra te mistrzostwa - i to będzie super wielka pamiątka na lata" - ocenił Klimczak.

Poseł poinformował, że PSL zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy, by w porozumieniu z PZPN zainicjował stworzenie pamiątkowej koszulki piłkarskiej z logo stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Wnioskujemy o to, żeby powstał z inicjatywy rządu i Polskiego Związku Piłki Nożnej pamiątkowy trykot po tych mistrzostwach już z logo stulecia odzyskania niepodległości" - podkreślił Klimczak. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL