
Możliwość obejrzenia rekonstrukcji królewskiej uczty, przymierzenia strojów z epoki i skosztowania ówczesnych potraw oraz nauki tańców dworskich czeka w sobotę na gości stołecznego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
"Widowisko będzie oparte na szerokiej kwerendzie naukowej. Na relacjach zebranych z wielu pamiętników, w tym napisanych przez obcokrajowców, które z reguły są jednak bardziej wiarygodne m.in. dyplomaty w służbie Jana III Sobieskiego Philippe'a Duponta czy lekarza królewskiego Irlandczyka Bernarda O’Connora" - opowiadał PAP Tomasz Szajewski z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Korzystano również z opracowania o zwyczajach na dworze królów polskich oczami uczonych niemieckich i innych publikacji oraz pamiętników z II połowy XVII w. Czyli okresu panowania nie tylko króla Jana III Sobieskiego, ale także Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Podczas widowiska zostanie zaprezentowana uczta na dworze króla Jana III Sobieskiego, na której oprócz jedzenia, picia czy zwyczajów biesiadnych będziemy mogli się dowiedzieć o czym król rozmawiał i kogo zapraszał.
"Wśród biesiadników będą poruszane tematy wojskowe, polityczne i plotki. Będzie muzyka, taniec, teatr, trochę filozofii. Bo ówczesne uczty były takim miejscem wymiany informacji, gdzie król, książęta, posłowie, szlachta, hetmani spotykali się i omawiali zarówno sprawy życia codziennego, jak i np. najnowszych trendów w sztuce. Będą przebrani w stroje z epoki aktorzy, rekonstruktorzy, a także wolontariusze, bo oprócz króla i jego gości potrzebna będzie też liczna służba" - relacjonował Szajewski.
Jak zaznaczył, widowisko nie będzie wiernym rekonstrukcyjnym odtworzeniem jednej uczty. "To żmudnie zebrane informacje z kilkudziesięciu uczt, w większości Jana III Sobieskiego. Zastosowaliśmy tu oczywiście wybór najciekawszych rzeczy, które się wówczas działy. Na stole staną zaś prawdziwe potrawy nawiązujące do wówczas jadanych" - powiedział.
Podkreślił, że podstawą ówczesnej kuchni polskiej były ryby, dziczyzna i krupy, czyli kasze. W przerwie między dwoma częściami widowiska rekonstrukcyjnego i po jego zakończeniu goście imprezy otrzymają możliwość zasiadania za stołem w strojach z epoki i skosztowania potraw. Przybyli na imprezę będą mogli również nauczyć się tańców dworskich, takich jak menuet oraz obejrzeć przedstawienie popularnego wówczas teatru marionetek. Będzie można też posłuchać muzyki, a także zobaczyć pokaz chorągwiarzy i musztry gwardii królewskiej. (PAP)
akn/ agz/