Inne

17.05.2017

Rodzina Hochbergów ma swoją aleję w parku zamku Książ

Zamek Książ. Fot. PAP/M. Kulczyński Zamek Książ. Fot. PAP/M. Kulczyński

Aleją Rodziny Hochbergów - przedwojennych właścicieli zamku Książ - nazwano jedną z alej wokół zamku. W środę o godz. 17.00 zostanie uroczyście otwarta z udziałem pary książęcej i władz samorządowych. To akt sprawiedliwości dziejowej – mówi PAP szef Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

To właśnie fundacja wystąpiła do wałbrzyskiej rady miejskiej z wnioskiem upamiętnienie rodziny Hochbergów ze względu na zasługi, jaki cały ten ród ma w historii ziemi wałbrzyskiej. "Upamiętnienie całej rodziny Hochbergów aleją ich imienia jest nie tylko docenieniem przez radę miasta Wałbrzycha roli jaką ten śląski ród odegrał w naszej historii, ale także aktem sprawiedliwości dziejowej" - ocenił szef fundacji Mateusz Mykytyszyn.

Jak napisano we wniosku, rodzina Hochbergów była w posiadaniu zamku Książ w latach 1509-1943, a przez stulecia miała także status właścicieli miast m.in. Wałbrzycha, Boguszowa, Świebodzic, Szczawna Zdroju czy Mieroszowa (to miejscowości wokół Wałbrzycha - PAP). "To rodzinie von Hochberg Wałbrzych i okoliczne miejscowości zawdzięczają skomunikowanie z zachodem Europy i dynamiczny rozwój, a ich dawna rezydencja zamek Książ jest dzisiaj najważniejszym zabytkiem Dolnego Śląska i jedną z największych polskich atrakcji turystycznych" - czytamy we wniosku.

Według wnioskodawców, nazwanie imieniem Rodziny Hochbergów bezimiennej dotąd alei biegnącej od ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu w kierunku Mauzoleum Hochbergów i zamku Książ będzie nie tylko symbolicznym uznaniem ich zasług dla zamku Książ i Wałbrzycha, ale i całej ziemi wałbrzyskiej.

Aleja zostanie uroczyście otwarta w środę o 17.00, z udziałem przybyłego na tę okazję z Niemiec księcia Bolko von Pless i jego małżonki księżną Marie-Elisabeth von Pless oraz władz samorządowych. Honorowi goście przejadą aleją zabytkowym powozem, dalszy ciąg uroczystości zaplanowano na zamku Książ.

Działająca od pięciu lat Fundacja Księżnej Daisy von Pless angażuje się w upamiętnienie, organizuje wystawy i przygotowuje publikacje związane z historią zamku Książ.

Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, nazywana Daisy była ostatnią z rodu mieszkającą w Książu do 1943 r. Była fundatorką sierocińców, szkół dla ubogich dzieci i finansowała pomoc medyczną. Podczas I i II wojny światowej angażowała się w opiekę nad jeńcami, pomagała też więźniom obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Wysiedlona z Książa zmarła 29 czerwca 1943 r. w Wałbrzychu. (PAP)

ros/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL