Aleją Rodziny Hochbergów - przedwojennych właścicieli zamku Książ - nazwano jedną z alej wokół zamku. W środę o godz. 17.00 zostanie uroczyście otwarta z udziałem pary książęcej i władz samorządowych. To akt sprawiedliwości dziejowej – mówi PAP szef Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
To właśnie fundacja wystąpiła do wałbrzyskiej rady miejskiej z wnioskiem upamiętnienie rodziny Hochbergów ze względu na zasługi, jaki cały ten ród ma w historii ziemi wałbrzyskiej. "Upamiętnienie całej rodziny Hochbergów aleją ich imienia jest nie tylko docenieniem przez radę miasta Wałbrzycha roli jaką ten śląski ród odegrał w naszej historii, ale także aktem sprawiedliwości dziejowej" - ocenił szef fundacji Mateusz Mykytyszyn.
Jak napisano we wniosku, rodzina Hochbergów była w posiadaniu zamku Książ w latach 1509-1943, a przez stulecia miała także status właścicieli miast m.in. Wałbrzycha, Boguszowa, Świebodzic, Szczawna Zdroju czy Mieroszowa (to miejscowości wokół Wałbrzycha - PAP). "To rodzinie von Hochberg Wałbrzych i okoliczne miejscowości zawdzięczają skomunikowanie z zachodem Europy i dynamiczny rozwój, a ich dawna rezydencja zamek Książ jest dzisiaj najważniejszym zabytkiem Dolnego Śląska i jedną z największych polskich atrakcji turystycznych" - czytamy we wniosku.
Według wnioskodawców, nazwanie imieniem Rodziny Hochbergów bezimiennej dotąd alei biegnącej od ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu w kierunku Mauzoleum Hochbergów i zamku Książ będzie nie tylko symbolicznym uznaniem ich zasług dla zamku Książ i Wałbrzycha, ale i całej ziemi wałbrzyskiej.
Aleja zostanie uroczyście otwarta w środę o 17.00, z udziałem przybyłego na tę okazję z Niemiec księcia Bolko von Pless i jego małżonki księżną Marie-Elisabeth von Pless oraz władz samorządowych. Honorowi goście przejadą aleją zabytkowym powozem, dalszy ciąg uroczystości zaplanowano na zamku Książ.
Działająca od pięciu lat Fundacja Księżnej Daisy von Pless angażuje się w upamiętnienie, organizuje wystawy i przygotowuje publikacje związane z historią zamku Książ.
Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, nazywana Daisy była ostatnią z rodu mieszkającą w Książu do 1943 r. Była fundatorką sierocińców, szkół dla ubogich dzieci i finansowała pomoc medyczną. Podczas I i II wojny światowej angażowała się w opiekę nad jeńcami, pomagała też więźniom obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Wysiedlona z Książa zmarła 29 czerwca 1943 r. w Wałbrzychu. (PAP)
ros/ wkt/