Otwarta w listopadzie Rotunda w Warszawie została uznana za najlepszy obiekt publiczny w konkursie Property Design Awards 2020 w kategorii "Bryła – obiekty publiczne" - poinformował bank PKO BP. Nowa Rotunda, nawiązuje kształtem do pierwotnego projektu zrealizowanego w 1966 roku.
"Cieszę się, że jurorzy konkursu Property Design Awards 2020 i internauci docenili projekt budynku PKO Rotundy. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, o czym świadczy ogromne zainteresowanie nową Rotundą odkąd została otwarta pod koniec zeszłego roku. Rotunda zyskała nową jakość, łącząc w sobie nowoczesny, inteligentny oddział banku z otwartą dla wszystkich, publiczną przestrzenią" - podkreślił wiceprezes PKO Banku Polskiego Rafał Antczak.
Zlokalizowana w centrum stolicy Rotunda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy. Przez lata była też popularnym miejscem spotkań. W listopadzie ub.r. została otwarta nowa, zrewitalizowana, trzykondygnacyjna PKO Rotunda powstałą z okazji 100-lecia istnienia banku. Oprócz oddziału banku, w Rotundzie znajduje się również strefa spotkań, gdzie można skorzystać oferty kawiarni, odpocząć, popracować czy wziąć udział w organizowanych tam wydarzeniach.
Projekt budynku nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny i akustyczny wewnątrz budynku. Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych.
Pracom nad projektem budynku towarzyszyły konsultacje społeczne, w których wzięło udział 10 tys. osób, które zgłosiły 1,5 tys. pomysłów na funkcje społeczne budynku.
Bank wyjaśnił, że budynek zachował dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Dobudowano także zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin, które będą zielone przez cały rok. Fasady mają własny system nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. "W całej Rotundzie jest prawie 17 tysięcy roślin: 11,5 tysiąca posadzono na zewnątrz, a 5,5 tysiąca wewnątrz budynku" - podkreślono.
W Rotundzie znajduje się również przeniesiona tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy sprzed 40 lat. W lutym 1979 r. doszło do wybuchu, który spowodował zniszczenie budynku. Była to największa katastrofa powojennej Warszawy, w wyniku której zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych.
Jak poinformowano, PKO Rotunda bierze udział w procesie certyfikacji ekologicznej LEED i BREEAM, która ocenia budynki użyteczności publicznej na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz określonych parametrów technicznych, m.in. zastosowanych materiałów, zużycia energii i wody, gospodarowania odpadami, dostępu do transportu publicznego.
Organizatorem konkursu Property Design Awards 2020 jest Grupa PTWP, wydawca portali PropertyDesign.pl, PropertyNews.pl. Konkurs nagrodził najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce oddane do użytku do końca 2019 roku. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ drag/