Polska po 1989 roku

06.11.2019

Rusza 10. edycja konkursu Drzewo Roku; ekolodzy szukają drzew z historią

Źródło: Drzewo Roku Źródło: Drzewo Roku

10. edycję ogólnopolskiego plebiscytu Drzewo Roku rozpoczął w środę Klub Gaja. Jego koordynatorka Jolanta Migdał powiedziała, że poszukiwane są drzewa zakorzenione w lokalnej historii i tradycji, jednoczące ludzi. Zwycięzcę wyłonią internauci latem 2020 r.

„Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to okazja do pokazania innym ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Udział w konkursie to okazja na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych konkretnego regionu” – powiedziała Jolanta Migdał.

Dodała, że plebiscyt promuje "postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane”. „Jego zaletą jest aktywizacja i konsolidacja lokalnej społeczności oraz wspólne działania na rzecz środowiska. Konkurs wzmacnia świadomość ekologiczną i związki z miejscem, w którym żyjemy” – podkreśliła Migdał.

Klub Gaja czeka na zgłoszenia do konkursu do końca listopada. Nadsyłać je mogą osoby indywidualne, stowarzyszenia, regionalne i lokalne wspólnoty mieszkańców, placówki oświatowe oraz urzędy administracji państwowej i samorządowej.

„Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy najbardziej kochanych, takich, które łączą się z jakąś opowieścią, pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi” – wskazała koordynatorka konkursu.

Jurorzy konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń do końca lutego przyszłego roku wyłonią 16 finalistów, którzy powalczą bezpośrednio o tytuł. „Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021” – wyjaśniła Jolanta Migdał.

Organizatorzy konkursu umieścili formularz zgłoszeniowy na stronie swietodrzewa.pl.

W ub.r. tytuł Drzewa Roku uzyskał ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa. Roślina ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w sercu miasta.

Rzeszowski czarny bez będzie reprezentował Polskę w przyszłorocznej edycji międzynarodowego plebiscytu, którego zwycięzcą w br. zostało drzewo migdałowe z Peczu na Węgrzech. Polski kandydat – klon z Krasnegostawu - zajął szóste miejsce w stawce 15 pretendentów.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL