Kultura i sztuka po 1989 roku

25.06.2019

Rzymscy przewodnicy o fatalnych warunkach zwiedzania Muzeów Watykańskich

Watykan, 14.08.2007. Setki turystów w kolejce do Muzeum Watykańskiego w Watykanie.  PAP/EPA Watykan, 14.08.2007. Setki turystów w kolejce do Muzeum Watykańskiego w Watykanie. PAP/EPA

Gigantyczny tłok, długie kolejki, duchota i gorące sale pozbawione w większości klimatyzacji - tak warunki zwiedzania w Muzeach Watykańskich opisują rzymscy przewodnicy. Na łamach dziennika "La Repubblica" we wtorek podkreślili, że nie są w stanie tam pracować.

W rozpoczętym już szczycie sezonu letniego liczba zwiedzających słynne papieskie kolekcje sięga 40 tys. dziennie, co - jak zaznacza gazeta - znacznie przekracza możliwości pomieszczenia rzeki ludzi, która codziennie oblega watykańskie mury.

Zwiedzający po odstaniu w długiej kolejce przy wejściu do kontroli przy użyciu tylko czterech zainstalowanych wykrywaczy metalu przemierzają korytarze i komnaty w zwartym tłumie, a kiedy stają przed jakimś dziełem sztuki, nie są w stanie się ruszyć. Nie ma ławek, na których można odpocząć od ścisku i gorąca. Nieco lepiej jest w klimatyzowanej Kaplicy Sykstyńskiej, ale i tam wiele osób nie może wytrzymać dłużej niż chwilę w tłoku i wychodzi, nie obejrzawszy tego miejsca. To relacje tych, którzy oprowadzają turystów z całego świata.

Przeciwko panującej sytuacji w Muzeach Watykańskich protestuje związek przewodników turystycznych Sngt, najstarszy we Włoszech i działający od 70 lat.

Przedstawicielka kierownictwa organizacji stojącej na straży praw tej grupy zawodowej Simona Salvatori powiedziała rzymskiemu dziennikowi: "Praca w takiej sytuacji to absurd, jest klaustrofobiczna".

"Mówię to nie tylko dlatego, że mikroklimat, jaki tam się wytwarza za sprawą obecności tylu stłoczonych i spoconych ludzi nie działa korzystnie na dzieła sztuki, ale także z powodów bezpieczeństwa" - dodała.

Muzea Watykańskie zwiedza co roku prawie 7 milionów osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kar/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL