Schron pod Szpitalem Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie wkrótce będzie dostępny dla turystów. Po podpisaniu umowy z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii "Rawelin" udało się rozpocząć prace porządkowe i adaptacyjne - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Anna Górska.
Wśród istniejących do dziś w Nowej Hucie schronów, ten pod szpitalem Żeromskiego był szczególny. "Miał w razie wybuchu konfliktu być punktem pierwszej pomocy medycznej czyli mówiąc potocznie miał być podziemnym szpitalem. W momencie zagrożenia do tego obiektu miał być zniesiony sprzęt medyczny, mieli zejść lekarze i pielęgniarki, tam mieli być przywożeni i opatrywani rani. W związku z tym przewidziano tam salę operacyjną czy kąpielisko odkażające" - mówił PAP Tomasz Mierzwa z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin".
Dodał, że schron ten jest największym w Nowej Hucie – ma ok. 600 metrów kwadratowych. Są tam filtrowentylatornie oraz część wyposażenia np. umywalki z charakterystycznymi kranami, w których dopływ wody można zamknąć łokciem.
Schron przez lata był wykorzystywany jako magazyn i zachowało się w nim stare wyposażenie medyczne. "Będzie ono eksponowane na trasie zwiedzania" - mówił Mierzwa. Na magazynowych półkach wciąż można znaleźć m.in. mundury zlikwidowanej "Powszechnej Samoobrony", a w aptece szczelnie zalakowane buteleczki z krwią.
Obecnie w obiekcie trwają porządki, później zacznie się aranżacja ekspozycji. Pierwsze grupy zwiedzą podziemia "Żeromskiego" w maju lub na przełomie maja i czerwca.
Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" oprowadza turystów po schronach pod budynkami administracyjnymi dawnej Huty im. Lenina (potem Huty im. Sendzimira, a obecnie Arcelor Mittall); opiekuje się szczeliną przeciwlotniczą w Parku Krakowskim i schronem z czasów II wojny światowej – Regelbau 668 w podkrakowskiej Rudawie. Współpracuje także z podmiotami, które zajmują się fortami Twierdzy Kraków.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ rosa/