Sport w II RP

22.11.2012 aktualizacja 18.07.2016

Śląska szermierka - 85 lat tradycji przegrywa z grami komputerowymi

Śląska szermierka w grudniu obchodzi 85. urodziny. Zdaniem nowej prezes regionalnego związku Beaty Rak dyscyplina przegrywa obecnie m.in. z... grami komputerowymi.

Z okazji jubileuszu ukazała się książka podsumowująca sukcesy miejscowych zawodników. "Od 1936 roku w każdej polskiej kadrze olimpijskiej był ktoś z naszego regionu. Ostatnio gorzej jednak z wynikami” – z żalem zaznaczył wiceprezes Śląskiego Związku Szermierczego Jerzy Kubiczek.

"Jest przepaść między dofinansowaniem, jakie klub może z budżetu dostać na szkolenie dzieci i młodzieży, w porównaniu ze środkami możliwymi do pozyskania na seniorów. Mamy problem z zatrzymaniem zawodników, niektórzy rezygnują z uprawiania sportu, bo po prostu muszą z czegoś żyć” – dodała Rak, szefująca związkowi od miesiąca, a od lat zarządzająca sosnowieckim klubem TMS.

Jej zdaniem problemem jest też słaba sprawność ruchowa dzieci. "Kiedy podczas naboru w klubie patrzyłam, jak ci młodzi ludzie się ruszają, byłam załamana. Do tego dochodzą zatrważające czasem wyniki badań lekarskich. No i przegrywamy – nie tylko my - z grami komputerowymi, które zastępują młodzieży ruch” – dodała.

W trakcie olimpiady w Londynie śląscy działacze cieszyli się za to ze złotego medalu Wenezuelczyka Rubena Limardo Gascona, wychowanka Piasta Gliwice. W olimpijskim finale szpadzistów pokonał on urodzonego w Tczewie reprezentanta Norwegii Bartosza Piaseckiego 15:10.

Pierwszy w regionie klub szermierczy powstał w Rybniku. Obecnie jest ich 24. Szkolą ok. 600 – 800 zawodników. (PAP)

gir/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL