62 tys. osób uczestniczyły w wydarzeniach sobotniej Industriady – corocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. W 36 lokalizacjach rozmieszczonych w 22 miastach regionu zorganizowano ponad 200 darmowych wydarzeń.
Impreza wypełniona jest koncertami (w tym roku 43), warsztaty artystyczne (22), wydarzeniami sportowymi (13), pokazami teatralnymi (7), a także prezentacjami, wykładami, degustacjami, pokazami działania i – niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami z nagrodami i zabawami dla dzieci.
Według poniedziałkowej kalkulacji organizującego święto urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, tegoroczna Industriada cieszyła się większym powodzeniem niż ubiegłoroczna (54 tys. uczestników) i zorganizowana przed dwoma laty pierwsza edycja (29 tys. osób).
„Pogoda nie sprzyjała, bo choć było słońce - było potwornie gorąco, co nie zachęcało do pójścia na Industriadę. Jednak ludzie byli. Mojemu synowi najbardziej podobało się wbijanie gwoździa bananem” - powiedział PAP marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.
Utworzony sześć lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia 34 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada ma promować cały szlak i jego poszczególne obiekty - rozciągnięte od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie po Cieszyn i Żywiec.
Z pojedynczych obiektów Szlaku Zabytków Techniki najliczniejszą publiczność przyciągnęło Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie było 6,9 tys. osób. Przy chorzowskim Szybie Prezydent i w zabrzańskiej kopalni Guido zgromadziło się po 5 tys. ludzi. Wielu odwiedzających przyciągnęły też zabytkowe katowickie osiedla: Nikiszowiec 4,5 tys., a Giszowiec 4 tys. osób.
Spośród wszystkich 62 tys. tegorocznych gości święta, 4 tys. otrzymały specjalne opaski, czyli odwiedziły w co najmniej dwa obiekty Szlaku. Opaski to część swego rodzaju programu lojalnościowego – przewidującego m.in. zniżki i atrakcje w obiektach Szlaku w tygodniu przypadającym po Industriadzie.
W organizację tegorocznej edycji przedsięwzięcia zaangażowanych było łącznie prawie 50 podmiotów – zarządy i właściciele obiektów, samorządy lokalne, uczelnie, muzea, stowarzyszenia, podmioty komercyjne oraz wiele innych.
Samorząd województwa śląskiego przeznaczył na organizację święta 2,5 mln zł, w tym 0,5 mln zł na wsparcie organizacji wydarzeń w obiektach leżących na szlaku. Dodatkowe środki zapewniły lokalne samorządy oraz same placówki.
Między 18 obiektami szlaku położonymi w obrębie aglomeracji katowickiej kursowało w sobotę – na dwóch pętlach spotykających się w Katowicach – 14 bezpłatnych autobusów wynajętych przez Górnośląski Związek Metropolitalny. Z tego środka transportu skorzystało łącznie ok. 5 tys. osób.
Do organizacji przedsięwzięcia ponownie włączyła się telewizja Discovery Channel, która w Chorzowie, Gliwicach, Zabrzu i Częstochowie ustawiła swoje miasteczka naukowe. Stacja po raz drugi przeprowadziła też konkurs na nagrodę Złotego Kwantu dla miasta, którego mieszkańcy wygenerują najwięcej energii, przechodząc przez specjalne bramki. Niewielką różnicą punktów w tym roku zwyciężyła Częstochowa przed Zabrzem, Gliwicami i Chorzowem.
Utworzony sześć lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia 34 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada ma promować cały szlak i jego poszczególne obiekty - rozciągnięte od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie po Cieszyn i Żywiec.(PAP)
mtb/ abe/