Europa i świat po II wojnie światowej

23.06.2017

Sondaż: broń palna jest częścią amerykańskiej tradycji

Skup broni znajdujacej się w prywatnych rękach w Atlancie. 2014-01-16 Fot. PAP/EPAlton Skup broni znajdujacej się w prywatnych rękach w Atlancie. 2014-01-16 Fot. PAP/EPAlton

Posiadanie broni palnej jest istotnym elementem amerykańskiej tradycji i tożsamości - wykazał sondaż ośrodka badawczego Pew Research. Przynajmniej dwie trzecie Amerykanów mieszka lub mieszkało w domu, w którym znajduje się broń palna.

"Broń palna jest nieodłącznym elementem tkanki amerykańskiego społeczeństwa od początków amerykańskiej federacji, a dla wielu Amerykanów broń jest przedmiotem dumy" - stwierdzili eksperci Pew Research, amerykańskiego think tanku z siedzibą w Waszyngtonie, w omówieniu wyników sondażu, które zostały opublikowane w czwartek.
 
Prawie jedna trzecia badanych (30 proc.) posiada obecnie broń palną, a kolejne 36 proc. nie wyklucza, że w przyszłości kupi pistolet, rewolwer, strzelbę bądź karabin.

Ponad dwie trzecie respondentów (72 proc.) wyznało, że przynajmniej raz w życiu strzelało z jakiegoś rodzaju broni. 55 proc. z nich nigdy nie było natomiast posiadaczami broni palnej.
 
Niezależnie od tego, czy broń używana jest do polowania, strzelectwa sportowego czy ochrony osobistej, jej właściciele uważają, że gwarantowane w konstytucji prawo do posiadania broni ma centralne znaczenie dla ich poczucia wolności osobistej.

Większość właścicieli broni palnej (66 proc.) posiada jej kilka sztuk, a 73 proc. nie może siebie wyobrazić, że nie jest w jej posiadaniu.

Republikanie i osoby zbliżone poglądami do Partii Republikańskiej są o wiele częściej właścicielami broni (44 proc.) niż Demokraci i osoby podzielające poglądy Partii Demokratycznej (20 proc.). Najczęstszym powodem jej posiadania jest zapewnienie ochrony osobistej.
 
Połowa badanych w sondażu ośrodka Pew Research zgodziła się, że przemoc z użyciem broni "jest poważnym problemem Ameryki". Taką opinię podziela większość - 59 proc. - osób, które nie są w posiadaniu broni i o wiele mniejsza grupa (30 proc.) tych respondentów, którzy posiadają broń palną.

Wśród powodów przemocy z użyciem broni palnej badani wymienili najczęściej: rozpad tradycyjnej rodziny (74 proc.), trudna sytuacja materialna(65 proc.), pełne gwałtu i przemocy gry wideo (60 proc.), łatwość nielegalnego zakupu broni (60 proc.), przemoc w filmach i telewizji (55 proc.).
 
Badania ośrodka Pew Research zostały przeprowadzone w dniach 13-27 marca i 4-18 kwietnia, jeszcze przed tragedią, która wznowiła kolejne dyskusje na temat dostępu do broni palnej w Ameryce.

Tragedia ta miała miejsce 14 czerwca, kiedy 66-letni mężczyzna ostrzelał grupę republikańskich ustawodawców, którzy przygotowywali się do meczu baseballowego z drużyną Partii Demokratycznej. W strzelaninie poważne obrażenia odniósł kongresman Steve Scalise, a cztery inne osoby - lobbysta i troje funkcjonariuszy policji Kongresu zostało lekko rannych. Samotny napastnik, 66-letni James Hodgkinson, który działania motywowane były nienawiścią do Republikanów, zmarł w wyniku odniesionych ran, gdy funkcjonariusze otworzyli ogień.

Hodgkinson, który oddał w kierunku trenujących Republikanów przynajmniej 50 strzałów, posługiwał się półautomatycznym karabinem AR-15 legalnie zakupionym w sklepie z bronią.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ mmi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL