Stołeczni policjanci po raz kolejny włączyli się w akcję krwiodawstwa "SpoKREWnieni służbą". KSP liczy, że w piątek w akcji weźmie udział ok. 60 policjantów i uda się zebrać ok. 30 litrów krwi. Udział w akcji mogą brać nie tylko policjanci, krew może oddać każdy chętny.
Specjalny autobus, w którym można oddać krew czeka na chętne, zdrowe osoby do godziny 14. przed siedzibą KSP przy ul. Nowolipie 2.
"Zawsze chętnie przyłączamy się do takich inicjatyw. To ma szczytny cel, bo zbiórki krwi, to zbiórka takiego daru, którego za żadne pieniądze normalnie w sklepie nie kupimy, a ratuje ludzkie życie więc jest zawsze bardzo potrzebny" - zaznaczył w rozmowie z PAP Mariusz Mrozek z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji.
Ddodał, że liczy, iż przed KSP, gdzie ustawił się "krwiobus" zjawi się około 60 policjantów. "Co za tym idzie będzie to blisko 30 litrów krwi, która pomoże ludziom, którzy tego potrzebują" - powiedział.
Jak wskazał Mrozek, działający w KSP Klub Honorowych Dawców Krwi "działa prężnie" i ma obecnie ok. 200 członków.
Zbiórki prowadzone są cyklicznie, ostatnia miała miejsce w styczniu. "Wtedy zbieraliśmy krew dla naszej koleżanki z Ostrołęki, policjantki która ciężko choruje i wymagała właśnie takiej pomocy. Dzisiaj w ramach akcji +SpoKREWnieni służbą+ od rana spotykamy się przed Komendą Stołeczną Policji, stoi tutaj +krwiobus+, w nim właśnie trwa zbiórka krwi" - dodał Mrozek.
Akcja krwiodawstwa "SpoKREWnieni służbą" została zainaugurowana w ubiegłym roku w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i miała być hołdem wobec żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W ciągu miesiąca jej trwania udało się zebrać 3 tys. 788 litrów krwi. Jej inicjatorem był ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
MSWiA podawało wtedy, że średnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wynosi w ciągu roku ok. 10 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych, 300 jednostek koncentratu krwinek płytkowych i 5 tys. jednostek osocza. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA przyjmuje rocznie ok. 10 tys. dawców krwi i kandydatów na dawców krwi.
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kg i przeszły odpowiednie badania. Wszystkie grupy krwi są pożądane, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0RhD- ponieważ w nagłych wypadkach przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi - ma ją ok. 6 proc. Polaków.
Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Krew można pobierać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. (PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ js/