Inne

27.07.2019

Święto Papieru w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Fot. PAP/J. Ochoński Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Fot. PAP/J. Ochoński

Wystawy, pokazy czerpania papieru czy tworzenia drzeworytów, kaligrafii i origami, a także zawody w trójboju papierowym to niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w sobotę w Dusznikach-Zdroju Święta Papieru.

Festiwal organizuje Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, mieszczące się w zabytkowym XVII-wiecznym młynie papierniczym. Wciąż czerpany jest tam papier metodą znaną od średniowiecza. W 2011 r. dusznicki młyn papierniczy uzyskał status pomnika historii. Trwają starania o wpisanie zabytku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jak podkreślają organizatorzy, dusznickie Święto Papieru jest największym w Polsce festiwalem poświęconym upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. To już 19. edycja tej imprezy.

CZYTAJ TAKŻE

Marta Nowicka z Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju poinformowała PAP, że tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest kultura francuska. "To w związku z przypadającą w 2019 r. 180. rocznicą wynalezienia fotografii przez Louisa Jacquesa Daguerre'a" – przekazała Nowicka.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się zatem m.in. warsztaty z camery obscury, czyli pierwowzoru aparatu fotograficzne, z cliche-verre – techniki graficznej będącej połączeniem grafiki z fotografią oraz zajęcia tworzenia papierowych ramek na zdjęcia.

Podczas festiwalu będzie można również zobaczyć, jak czerpie się papier czy tworzy drzeworyty. Zaplanowano także zajęcia z kaligrafii, origami czy zdobienia papieru metodą marmoryzowania.

Odwiedzający dusznicki festiwal będą mogli zobaczyć również dwie wystawy. Ekspozycję "Washi no fushigi. Tajemnica papieru" przygotowano we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. To prezentacja prac inspirowanych pobytem trzech krakowskich artystek – Ewy Rosiek-Buszko, Małgorzaty Niespodziewanej i Marty Bożyk – w Mino, ważnym ośrodku papierniczym w Japonii.

Zobaczyć można też wystawę "Edward Baran. W przestrzeni papieru. Malarstwo". Prezentuje ona dorobek twórcy autorskiej techniki plastycznej tzw. papierów rozdartych.

W programie festiwalu znalazło się też wiele konkursów, w tym trójbój papierowy. To zawody polegające na podnoszeniu papierowej sztangi papieru, pchnięciu papierową kulą na odległość oraz rzucie rolką papieru do celu.

Święto Papieru zakończy się w niedzielę.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL