Polska po 1989 roku

06.12.2018

Testy nowych stoisk do sprzedaży obwarzanków i pamiątek na krakowskim Rynku

Sprzedawcy pamiątek i precli testowali w czwartek na krakowskim Rynku nowy model wózka do handlu obwoźnego. Jest ładny, ale za wysoki, trudno nim manewrować, mamy obawy, jak zniesie zmienne warunki atmosferyczne – takie były pierwsze uwagi członków Stowarzyszenia Kupców.

W obrębie Parku Kulturowego "Stare Miasto" jest obecnie 30 ruchomych stoisk, z których sprzedawane są obwarzanki i 19 z pamiątkami. Ich wygląd nie zmienił się od kilkunastu lat. W maju rozstrzygnięty został ogłoszony przez miasto konkurs na projekt nowych wózków-stoisk. Wpłynęło na niego 36 projektów. Pierwszej nagrody komisja nie przyznała.

Miasto zamówiło wykonanie prototypów według dwóch projektów, które zajęły drugie miejsce. Po przetestowaniu ma być wybrany lepszy z nich. W czwartek sprzedawcy testowali wózki zaprojektowane przez Daniela Suchockiego, za tydzień mają otrzymać prototypy według projektu Jakuba Gołębiewskiego. Chodzi m.in. o sprawdzenie, czy wózki wytrzymają obciążenia, którym każdego dnia są poddawane, czy łatwo można je złożyć i prowadzić, by schować je na noc.

"Wózek wygląda bardzo ładnie, przyciąga uwagę klientów, pasuje do krakowskiego Rynku, ale wiele rzeczy trzeba by poprawić. Na pewno musi być niższy, szerszy, bardziej stabilny, zmienione muszą być gumowe koła, mniejsze koła nie są wystarczająco skrętne. Potrzebujemy też lepszego zabezpieczenia przed deszczem i wiatrem" – mówiła Stanisława Gzyl, która na Rynku Głównym sprzedaje pamiątki z Krakowa.

Inni sprzedawcy zwracali uwagę także na trwałość wózków. "Mamy teraz fajną jesień i zimę, ale obawiamy się, co będzie, kiedy zacznie zacinać deszcz i śnieg. Nie mamy się gdzie schować. Muszą być dwie osoby, żeby bezpiecznie pchać ten wózek. Nie wiadomo, jak długo te wózki przetrwają" – mówili.

Testowanie nowych wózków potrwa do końca lutego. Być może po zebraniu uwag od kupców model stoisk zostanie znacząco zmodyfikowany.

Wymianę stoisk, na początek tylko na terenie Parku Kulturowego, miasto chciałoby przeprowadzić wiosną. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile ostatecznie będą kosztowały wózki i jak będzie finansowana ich produkcja.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL