Średniowiecze

25.01.2015 aktualizacja 18.07.2016

Topór spod Grunwaldu już po konserwacji w zbiorach muzeum

Topór bojowy z XIV-XV w. znaleziony na Polach Grunwaldzkich. Fot. PAP/T. Waszczuk Topór bojowy z XIV-XV w. znaleziony na Polach Grunwaldzkich. Fot. PAP/T. Waszczuk

Topór bojowy, datowany przez historyków na XIV/XV wiek, znaleziony na Polach Grunwaldzkich, niedaleko jez. Łubień, jest już po konserwacji i znajduje się w zbiorach Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Od 1 maja z chwilą rozpoczęcia sezonu w muzeum będzie eksponowany.

Topór, który został przekazany w ubiegłym roku do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przez poszukiwacza, jest w tej chwili po zabiegach konserwacyjnych wykonanych w Pracowni Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego - poinformował PAP dr Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Dodał, że zabiegi konserwacyjne, którym poddany był topór polegały przede wszystkim na oczyszczeniu zabytku z tego wszystkiego, co się na nim zebrało przez lata, czyli rdzy, także ziemi, ale oczyszczeniu również różnego rodzaju wżerów. Konserwatorzy stosują przy tym różne metody fizykochemiczne.

"Podczas konserwacji wyszły pewne ciekawe rzeczy m.in. to, że topór miał asymetryczną część metalową, którą potem naprawiano. Nie wiadomo, kiedy to uszkodzenie powstało i z jakich powodów, czy była to fuszerka +producenta+, czy zniszczenia powstały w trakcie użytkowania" - wyjaśnił Nowakowski.

Jak informował PAP wcześniej dr Nowakowski, na podstawie typologii broni prof. Mariana Głoska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, broń datowana jest na XIV /XV wiek. Pozwala to przypuszczać, że topór mógł być użyty podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

"Aby mieć całkowitą pewność czy był użyty w bitwie, to musielibyśmy znaleźć ten topór wbity w czaszkę rycerza. Po konserwacji też nie da się ze stuprocentową pewnością o tym przesądzić, da się natomiast ustalić chronologię, możemy określić sposób wykonania, wychwycić uszkodzenia" - podkreślił dr Nowakowski.

Dodał, że żelazny topór znaleziony pod Grunwaldem jest egzemplarzem charakterystycznym; nie jest to topór ciesielski czy drwalski, ani też katowski czy rzeźniczy, ale topór bojowy.

"W czasach, kiedy rozgrywana była bitwa pod Grunwaldem topory były bronią powszechną. Były łatwo dostępne, tanie i skuteczne - znakomicie sprawdzały się w boju. Topór było łatwiej pozyskać u miejscowego kowala niż miecz, dlatego używali go w boju rycerze niezależnie od tego, po której stronie walczyli" - podkreślił dr Nowakowski. Toporów używali zarówno Krzyżacy, jak i rycerze wojsk sprzymierzonych.(PAP)

ali/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL