Średniowiecze

21.11.2012 aktualizacja 18.07.2016

Toruń uczci 15 rocznicę wpisania na listę UNESCO

Rynek miasta z ratuszem. Fot. PAP/B. Tomaszewska Rynek miasta z ratuszem. Fot. PAP/B. Tomaszewska

Iluminacje średniowiecznych budynków, koncerty na balkonach zabytkowych kamienic oraz artystyczna podróż muzyczna uświetnią obchody 15 rocznicy wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kulminację obchodów zaplanowano na 4 grudnia.

"Grudniowe obchody 15-lecia wpisania Torunia na listę UNESCO, zaplanowane na 4 grudnia, będą miały unikalną formę. We wtorkowy wieczór zabierzemy torunian w artystyczną podróż przez różnorodne gatunki muzyczne" - zapowiedziała w środę Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Mieszkańcy miasta i turyści zgromadzeni na Rynku Staromiejskim będą mogli podziwiać iluminacje zabytkowych toruńskich budynków a na balkonach kamienic zabrzmią utwory artystów reprezentujących różnorodne muzyczne style.

Zespół Staromiejski Torunia figuruje na liście UNESCO ako jedno z trzynastu polskich miejsc, obok takich zabytków, jak np. Stare Miasto w Krakowie, zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, Stare Miasto w Warszawie czy Zamek Krzyżacki w Malborku.

"Podczas wydarzenia wystąpi m.in. Adam Strug - śpiewak, poeta, kompozytor, pomysłodawca zespołu śpiewaczego +Monodia Polska+ praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Z balkonu nad jedną z restauracji zabrzmią rockowe dźwięki zespołu Strusie 4, z którym wystąpi Rafał +Zwierzak+ Zieliński, a na tle oświetlonego +Dworu Artusa+ zaśpiewają artyści operowi: sopranistka Agnieszka Olszewska oraz tenor Wiesław Raczkowski, którym akompaniować będzie Wojciech Sarba" - dodała Marecka.

Sygnał do rozpoczęcia muzycznych występów dadzą bębniarze z zespołu L'ombelico del Mondo. "L'ombelico del Mondo to zespół doskonale znany toruńskiej publiczności, artyści występują w najróżniejszych przestrzeniach - od Rynku Głównego w Krakowie po Salę Kongresową w Warszawie" - zaznaczyła Marecka.

Zespół Staromiejski Torunia (Stare Miasto, Nowe Miasto, Zamek Krzyżacki) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO 6 grudnia 1997 roku. Figuruje na niej jako jedno z trzynastu polskich miejsc, obok takich zabytków, jak np. Stare Miasto w Krakowie, zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, Stare Miasto w Warszawie czy Zamek Krzyżacki w Malborku.

Kryteria, na podstawie których możliwe jest określenie "uniwersalnych wartości proponowanych zabytków", a w konsekwencji ich zaliczenie do Światowego Dziedzictwa wyznacza Konwencja Paryska z 1972 roku. W przypadku Torunia najważniejsze były dwa kryteria: "wpływ obiektów na dalszy rozwój architektury" oraz fakt, że wpisane na listę UNESCO obiekty "stanowią wybitne dzieła ilustrujące okres historyczny". (PAP)

olz/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL