Inne

08.07.2018

Turystów po Lublinie oprowadzą „Przewodnicy Inspiracji”

Lublin. Źródło: Przewodnik Inspiracji Lublin. Źródło: Przewodnik Inspiracji

Różnorodne tematycznie spacery po Lublinie – m.in. śladami masonerii czy dawnego browarnictwa - oferują pasjonaci historii Lublina wybrani w projekcie „Przewodnicy Inspiracji”, realizowanym przez samorząd miasta.

„Ten projekt jest tak samo niepowtarzalny jak nasze miasto i jak ci, którzy będą o tym mieście opowiadać. Chcemy, wykorzystując pasje tych ludzi, ich wiedzę i zaangażowanie, budować wizerunek Lublina właśnie jako miasta inspiracji” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Program „Przewodnik Inspiracji” powstał jako odpowiedź na deregulację zawodu przewodnika, dzięki której przewodnicy miejscy i terenowi m.in. nie muszą już odbywać szkolenia teoretycznego i zdawać egzaminu. „Chcieliśmy wyłonić i rekomendować osoby, o których wiemy, że świetnie opowiedzą o naszym mieście, zarówno o tych podstawowych rzeczach, poprowadzą turystę +topowymi+ szlakami, ale też pokażą ścieżki nieoczekiwane, ciekawe dla turystów czy zaskakujące dla samych lublinian” – powiedziała za-ca dyrektora wydziału sportu i turystyki w Urzędzie Miasta Lublin Iwona Haponiuk.

Do programu zgłosiło się 34 osoby, które przedstawiły swoje oferty oprowadzania po Lublinie, a specjalnie powołana komisja pod kierownictwem miejskiego konserwatora zabytków Huberta Mącika oceniała je pod względem zgodności z historycznymi faktami, atrakcyjności turystycznej a także kreatywności przewodnika. Po trzech etapach selekcji wyłoniono 23 osoby, które otrzymały tytuł „Przewodnika Inspiracji”.

„Te spacery, które mieliśmy okazję z przewodnikami przeprowadzić, pokazały, że mają oni szeroką wiedzę. Byłem pozytywnie zaskoczony i poziomem, i pasją tych osób, doborem bardzo ciekawych tematów dotyczących Starego Miasta, architektury, zabytków przemysłowych Lublina, terenów poza śródmieściem, czy wątków społecznych jak codzienność lub przestępczość Lublina, która, biorąc pod uwagę popularność kryminałów, może też być ciekawa dla zwiedzających” – powiedział Mącik.

Wśród propozycji „Przewodników Inspiracji” jest m.in. spacer zatytułowany „Knajpiane życie Józefa Cz.” czyli wycieczka, w której postać pochodzącego z Lublina poety Józefa Czechowicza jest pretekstem do opowiedzenia o „cyganerii lubelskiej” i o knajpach, restauracjach i cukierniach, gdzie się artyści i twórcy spotykali. Przewodnik jest przebrany w strój z epoki, a opowieść połączona jest m.in. z recytacją wierszy.

Podczas spaceru zatytułowanego „Historia piwem pisana” uczestnicy poznają tradycje warzenia piwa w Lublinie, odwiedzą miejsca, gdzie znajdowały się dawne lubelskie browary, słodownie i chmielarnie. Natomiast podczas spaceru pt. „Wolność, równość, spółdzielczość” przewodnik oprowadzi śladami lubelskiej masonerii XIX i XX w. Są też spacery szlakiem lubelskich Żydów, czy też poświęcone nazistowskim zbrodniom z okresu II wojny światowej.

„Mroczne historie Lublina – szlak półświatka II RP” to tytuł spaceru opowiadającego o przestępczości w tamtych czasach, natomiast spacer „Szlakiem lubelskich podkasanych muz” poświęcony jest rozrywce – m.in. kabaretom, operetce - w dawnym Lublinie. Podczas spaceru „Wędrowanie po magicznych opowieściach” można zwiedzić miasto i poznawać jego historię z przewodnikiem, który zamienia się w opowiadacza legend lubelskich.

W ofercie jest też zwiedzanie Lublina na rowerze czy spacer będący połączeniem tradycyjnej przechadzki z fotograficznym plenerem, w trakcie którego przywołane są postacie wybitnych fotografów z Lublina m.in. Stefana Kiełszni i Edwarda Hartwiga.

Wszystkie spacery „Przewodników Inspiracji” opisane są na stronie internetowej przewodnik.lublin.eu. Tam też można dokonywać rezerwacji. (PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

ren/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL