MSZ informuje: Pamięć o bitwie pod Parkanami winna stać się ważnym elementem ciągle kształtującej się tożsamości historycznej naszego regionu. Historia określa jakie cele sobie teraz stawiamy oraz z kim chcemy je realizować – powiedziała wiceminister Henryka Mościcka-Dendys w trakcie uroczystości z okazji 330. rocznicy bitwy pod Parkanami.
We wspólnych obchodach wzięli udział Gergely Proehle, zastępca sekretarza stanu w MSZ Węgier i dyrektor generalny w MSZ Słowacji Stanislav Vallo.
Bitwa pod Parkanami rozegrała się w październiku 1683 r., krótko po wiktorii wiedeńskiej. To wówczas wojska polsko-austriackie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego ostatecznie pokonały armię osmańską a Esztergom (Ostrzyhom) został oswobodzony.
Wiceminister Mościcka-Dendys złożyła w piątek kwiaty pod pomnikiem polskiego króla w Sturovie (Słowacja). Uroczystości odbyły się pod wspólnym patronatem ministrów spraw zagranicznych Polski, Słowacji i Węgier.
Wiceminister wzięła też udział w otwarciu wystawy „1683. Bitwa pod Parkanami i odzyskanie Ostrzyhomia” w Muzeum Zamkowym w Esztergom (Węgry), której inicjatorami były Ambasada RP i Instytut Polski w Budapeszcie.
- Polsko-węgierska solidarność w imię wolności to tradycja setek lat. Cieszy niezmiernie, że dzisiaj do tej wyjątkowej strony naszej przyjaźni możemy nawiązać w naszym wyszehradzkim gronie przyjaciół, kilka dni zaledwie po spotkaniu naszych premierów w Budapeszcie – zaznaczył wiceminister Gergely Proehle, nawiązując do trwającego obecnie węgierskiego przewodnictwa Grupy Wyszehradzkiej.
Uroczystości w Sturovie i Esztergom były też okazją do polsko-słowackich i polsko-węgierskich rozmów dwustronnych. Wiceminister Mościcka-Dendys omówiła z wiceministrem Proehle rezultaty spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się 14 października w Budapeszcie. Dyskusja poświęcona była również pogłębieniu kontaktów gospodarczych i zacieśnieniu współpracy młodzieżowej.
W rozmowie z dyrektorem generalnym Stanislavem Vallo wiceminister zadeklarowała wsparcie zbliżającej się prezydencji Słowacji w Radzie Unii Europejskiej. Za priorytet uznano promowanie Grupy Wyszehradzkiej w państwach trzecich, ale także wśród naszych społeczeństw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/