Stalinizm

30.05.2018

W Budapeszcie posadzono drzewo ku czci rotmistrza Pileckiego

Drzewo upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego posadzono w Budapeszcie w parku imienia błogosławionej Sary Salkahazi, która ratowała Żydów podczas II wojny światowej – poinformowała w środę PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska.

Wtorkowa uroczystość, na której przemawiali m.in. szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Węgier Zsolt Nemeth oraz ambasador RP Jerzy Snopek, rozpoczęła się od spotkania w pobliskim Centrum Pamięci o Holokauście, gdzie wykład o Pileckim wygłosił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Dąb ku czci Pileckiego został przywieziony do Budapesztu z Ostrowi Mazowieckiej, rodzinnego miasta żony rotmistrza, Marii – podkreśliła Ubrańska. Tablicę na drzewie poświęcił proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ksiądz Krzysztof Grzelak.

Drzewo zostało zasadzone z inicjatywy Instytutu Polskiego i polskiej ambasady.

Uzasadniając wybór miejsca, Urbańska podkreśliła, że park przylega do Centrum Pamięci o Holokauście, a poza tym nosi imię bohaterki, która, podobnie jak Pilecki, poświęciła życie, by ratować innych. Na ścianie jednego z domów przy parku znajduje się też mural przedstawiający uczestnika walk z wojskami sowieckimi podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku Gabora Angyala, który udział w obronie Budapesztu przypłacił życiem.

„Te trzy postaci pięknie ze sobą harmonizują” – oceniła Urbańska.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Brał udział w wojnie z bolszewikami i wojnie obronnej 1939 roku. W 1940 roku dobrowolnie oddał się w ręce Niemców i trafił do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie, które znalazły się w tzw. Raportach Pileckiego. Po wojnie oskarżony i skazany przez komunistyczne władze w Polsce, został stracony w Warszawie w 1948 roku.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ klm/ ap/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL