Średniowiecze

28.06.2019

W Czerwińsku nad Wisłą historyczny piknik z repliką mostu Władysława Jagiełły

Piknik historyczny „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” Piknik historyczny „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”

Fragment repliki mostu łyżwowego, którym w 1410 r. wojska króla Władysława Jagiełły przeprawiły się przez Wisłę w drodze na Grunwald, stanie w sobotę w Czerwińsku nad Wisłą, w ramach pikniku historycznego „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”.

Goście tego wydarzenia będą mogli odwiedzić rycerski obóz i zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie w XV wieku, a w trakcie średniowiecznego turnieju obserwować zmagania rycerzy i łuczników. Impreza z udziałem grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski potrwa do niedzieli.

Organizatorami pikniku historycznego są: Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacją Rok Rzeki Wisły i Fundacją Dom Wisły, a także miejscowa parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie oraz Gmina Czerwińsk nad Wisłą.

Jak powiedziała w piątek PAP reprezentująca organizatorów Dorota Zgorzelska, w trakcie imprezy „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” ma się pojawić ok. 150 rekonstruktorów, którzy wcielą się w postaci rycerzy oraz króla Władysława Jagiełły i litewskiego księcia Witolda.

Piknik historyczny rozpocznie się w sobotę przed południem w ogrodach klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą, po czym średniowieczny korowód uda się nad rzekę, gdzie odbędzie się prezentacja fragmentu repliki drewnianego mostu łyżwowego, jakim w 1410 r. przeprawiały się wojska króla Władysława Jagiełły, by połączyć się z wojskami księcia Witolda przed wyprawą na Grunwald.

„Będzie to rekonstrukcja części mostu łyżwowego - składająca się z trzech przęseł - posadowionego na tradycyjnych łodziach płaskodennych” - powiedziała PAP Zgorzelska. Dodała, iż do budowy repliki przeprawy wykorzystane zostaną m.in. łodzie użyczone przez Fundację Rok Rzeki Wisły i Fundację Dom Wisły.

Prezentacja ta będzie jednym z wielu wydarzeń historycznego pikniku w Czerwińsku nad Wisłą – w programie znalazły się m.in. średniowieczne gry i zabawy, teatr ognia – w sobotni wieczór, a w niedzielę średniowieczne spektakle teatralne. Goście wydarzenia usłyszą utwory muzyczne z epoki w wykonaniu zespołu muzyki dawnej FleurDeLis.

„Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, a wśród nich jarmark rzemiosł dawnych w formie warsztatów dla gości pikniku. Będzie można odwiedzić średniowiecznego kowala, alchemika, astronoma i kata, a także poznać tajniki czerpania papieru i kaligrafii oraz szycia ówczesnych strojów codziennych. Planujemy także prezentację strojów bojowych i uzbrojenia z epoki” – podkreśliła Zgorzelska.

Pierwsza edycja „Mostu Jagiełły - Czerwińskich spotkań z historią i kulturą średniowiecza” odbyła się tam w 2018 r. W zaproszeniu na tegoroczną odsłonę imprezy, organizatorzy zachęcają: „Zabierzemy Was w podróż do średniowiecznej rzeczywistości, zatem możecie spodziewać się dobrej zabawy połączonej z nauką żywej historii”.

„Tworząc wydarzenie Most Jagiełły, chcemy upamiętnić ważny moment w historii, jakim była budowa mostu łyżwowego na Wiśle - olbrzymiego sukcesu polskiej inżynierii wojskowej czasów średniowiecza. Przez ten most, na przełomie czerwca i lipca 1410 r. król Władysław Jagiełło przeprawił się wraz ze swoimi wojskami, połączył z wojskami litewskimi i stworzył ogromną armię, która podążyła na pola Grunwaldu, gdzie w wielkiej bitwie dokonało się historyczne zwycięstwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów nad Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie” – anonsują organizatorzy w zapowiedzi historycznego pikniku w Czerwińsku nad Wisłą.

Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa mazowieckiego, a dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019” oraz ze środków samorządu Mazowsza.(PAP)

mb/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL