Inne

23.06.2012 aktualizacja 23.06.2017

W Gdyni obchody 30-lecia „Daru Młodzieży”

"Dar Młodzieży". Fot. PAP/S. Kraszewski "Dar Młodzieży". Fot. PAP/S. Kraszewski

Nocny pokaz stawiania żagli, msza święta odprawiona na gdyńskim nabrzeżu i zwiedzanie statku zaplanowano w ramach obchodów 30-lecia „Daru Młodzieży” – należącej do Akademii Morskiej w Gdyni trzymasztowej fregaty służącej głównie jako statek szkoleniowy. Uroczystości odbędą się w sobotę na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie na co dzień cumuje żaglowiec.

O godz. 8.00 na fregacie zostanie podniesiona bandera. „Będzie to rzadko używana 30-letnia flaga wykonana na wzór bandery +Daru Pomorza+ - poprzednika +Daru Młodzieży+” - poinformowała PAP Anna Tocha z Akademii Morskiej dodając, że flaga zostanie potem opuszczona o zachodzie słońca – punktualnie o godz. 21.02.

„Dar Młodzieży” to symbol polskiego żeglarstwa. Zbudowano go w Stoczni Gdańskiej, w dużej części ze składek społeczeństwa. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r.

Na godz. 10.00 zaplanowano mszę św., którą celebrować będzie abp senior archidiecezji gdańskiej Tadeusz Gocłowski. Po oficjalnej części, w ramach której zostaną m.in. wręczone odznaczenia państwowe i resortowe oraz okolicznościowe medale wybite specjalnie z okazji rocznicy, zaplanowano promocję książki Miry Urbaniak pt. "Gdynia-żeglarska stolica Polski”.

W godz. 15-20 statek zostanie udostępniony dla zwiedzających, a na wieczór zaplanowano koncerty i parady orkiestr wojskowych, które gościć będą w Gdyni przy okazji Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Na około pół godziny przed północą odbędzie się pokaz stawiania żagli na „Darze Młodzieży”. „Żaglowiec będzie w tym czasie podświetlony różnokolorowymi lampami” – wyjaśniła Tocha.

„Dar Młodzieży” to symbol polskiego żeglarstwa. Zbudowano go w Stoczni Gdańskiej, w dużej części ze składek społeczeństwa. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r. Od 30 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 „Dar Młodzieży” okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn.

W ramach rejsów szkoleniowych do końca 20011 r. żaglowiec odbył 166 podróży trwających w sumie prawie 5,5 tys. dni, w czasie których przepłynął prawie 485 tys. mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono ponad 14 tys. studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich. Żaglowiec pływa też w rejsach czarterowych.

„Dar Młodzieży” był przez ostatnich kilka lat przedmiotem sporu pomiędzy Skarbem Państwa a Akademią Morską w Gdyni. Ten pierwszy figurował w rejestrze okrętowym (to swoista księga wieczysta dla statków) jako właściciel żaglowca, Akademia z kolei użytkowała jednostkę od 1982 roku. Spór został zakończony ugodą zawartą przed sądem w kwietniu br. Właścicielem, zarządcą i armatorem żaglowca "Dar Młodzieży" została ostatecznie Akademia Morska. Zgodnie z umową uczelnia ma też - dla celów morskiego szkolenia młodzieży szkolnej i akademickiej – udostępniać jednostkę m.in. Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. (PAP)

aks/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL