Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew polecił w czwartek, by jego gabinet przygotował plan przejścia z cyrylicy na alfabet łaciński - informuje agencja Reutera. Do końca 2017 r. ma zostać ostatecznie przedstawiony nowy zapis języka kazachskiego.
Z oświadczenia opublikowanego przez gabinet prezydenta wynika, że Nazarbajew nakazał szefowi swej kancelarii stworzyć projekt wykonawczy wprowadzenia nowego alfabetu. Zgodnie z zapowiedziami przejście na zapis łaciński ma być stopniowe.
Dostosowana do specyfiki językowej łacinka ma w przyszłości zastąpić zapis języka cyrylicą. Według wcześniejszych zapowiedzi Nazarbajewa ostateczne przejście na zapis łaciński ma nastąpić do 2025 roku.
Prace nad przygotowaniem nowego zapisu języka kazachskiego zostały zintensyfikowane w październiku br. Na początku miesiąca prezydentowi Nazarbajewowi przedstawiono wstępną propozycję. Projekt został wybrany przez Instytut Językowy im. Ahmeta Bajtursynowa spośród ponad 100 propozycji. Przy wyborze kierowano się zarówno głosami ekspertów, jak i opinią społeczeństwa. Obecnie trwają prace nad ujednoliceniem zapisu, który uwzględni specyfikę wymowy.
Będzie to trzecia w ciągu 100 lat zmiana alfabetu na tym terenie. Język kazachski, należący do grupy języków tureckich, jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku był zapisywany alfabetem arabskim, po rewolucji październikowej — łacińskim, a od 1938 roku — cyrylicą.
Temat przejścia na alfabet łaciński po raz pierwszy był poruszony w latach 2006-2007, a później w 2012 roku w ramach programu długoterminowego rozwoju "Kazachstan – 2050".
Zmiana alfabetu ma na celu budowanie tożsamości Kazachstanu i częściowe zdystansowanie się od Rosji. Nowy zapis ma również ułatwić naukę języka kazachskiego obcokrajowcom oraz zrozumienie przez nich kultury narodu.
Język kazachski, podobnie jak rosyjski, jest językiem urzędowym w kraju, ale drugim, jeśli chodzi o popularność; w Kazachstanie jest największa z pięciu republik środokowoazjatyckich diaspora rosyjska. (PAP)
stf/ kar/