Prawie 60 silników można zobaczyć w Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej na Podkarpaciu. To pierwsze w kraju muzeum w całości poświęcone tym pojazdom. Placówka dla zwiedzających zostanie otwarta w najbliższą niedzielę.
Jak powiedział PAP pomysłodawca muzeum Grzegorz Smela, najstarszy egzemplarz pochodzi z 1897 r., najmłodsze silniki zaś z lat 80. XX w.
„Większość naszych silników pochodzi jednak z lat międzywojennych. W zbiorach mamy wiele egzemplarzy, których nigdzie indziej nie można zobaczyć” - dodał.
Wśród eksponatów są m.in. silnik firmy Deutz z 1897 r. i jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany silnik diesla tej marki. Jest też bardzo rzadki silnik marki Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth. Zobaczyć można również silnik, który służył do napędzania mocarni, firmy Grade.
Jednym z najcenniejszych egzemplarzy jest silnik diesla z gruszą żarową, która służyła do podgrzania jednostki i dopiero wówczas można była odpalić silnik.
Smela zaznaczył, że w muzeum jest również w pełni sprawny silnik montowany w samolotach AN2(nazywanych potocznie Antkami). „Nie jest to, co prawda silnik stacjonarny, ale z tego względu, że samolot służył głównie w rolnictwie postanowiliśmy też umieścić go w naszych zbiorach” - powiedział.
W muzeum, oprócz silników można zobaczyć również wiele akcesoriów, które służyły do ich obsługi. Są m.in. klucze, oliwiarki, jest też wyposażenie warsztatu naprawczego. Zobaczyć można również publikacje, broszury, w tym instrukcje obsługi silników.
Smela podkreślił, że prezentowane silniki pochodzą przede wszystkim z jego prywatnych zbiorów oraz jego kolegi Tomasza Włodyki.
„Powołaliśmy Fundację Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej, która opiekuje się placówką. Chcemy powiększać nasze zbiory, już niedługo naszą kolekcję wzbogaci potężny, kilkutonowy silnik, który służył do poruszania młynem” - dodał i podkreślił, że w kraju jest to pierwsze muzeum poświęcone silnikom. „W Europie tego typu placówki są bardzo popularne” - stwierdził Smela.
Muzeum będzie można zwiedzać już od najbliższej niedzieli. Placówka mieści się w budynku dawnego Kółka Rolniczego w Konieczkowej. (PAP)
autor: Wojciech Huk
edytor: Agata Zbieg
huk/ agz/