Inne

14.04.2019

W Krakowie otworzono Aleję Gwiazd Tenisa

Od lewej: Mariusz Frystenberg, Agnieszka Radwańska, Wojciech Fibak i Magdalena Grzybowska podczas uroczystości odsłonięcia ich gwiazd w Alei Gwiazd Tenisa w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Od lewej: Mariusz Frystenberg, Agnieszka Radwańska, Wojciech Fibak i Magdalena Grzybowska podczas uroczystości odsłonięcia ich gwiazd w Alei Gwiazd Tenisa w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Na Bulwarach Wiślanych w Krakowie otworzono Tauron Aleję Gwiazd Tenisa. Tablice z brązu z odciskami dłoni odsłonili: Agnieszka Radwańska, Wojciech Fibak, Magdalena Grzybowska oraz Mariusz Fyrstenberg. Pośmiertnie uhonorowano także Jadwigę Jędrzejowską i Ignacego Tłoczyńskiego.

Aleja Gwiazd Tenisa jest projektem sportowo–edukacyjno–społecznym mającym na celu popularyzację polskiego sportu, a także przybliżenie sylwetek zasłużonych dla sportu osób w jednej z najpopularniejszych dyscyplin jaką jest tenis.

Niedzielna uroczystość odbyła się tuż obok kortów Klubu Sportowego Nadwiślan, gdzie wychowały się m.in. Radwańska i Grzybowska.

"Na pobliskich kortach spędzałam wiele godzin dziennie, sporo kilometrów przebiegłam na tym boisku. Bardzo się cieszę, że kilkanaście metrów obok powstała taka Aleja, na której możemy pomieścić pamięć o polskim tenisie. Niewiele się zmieniło, od czasów, gdy tutaj trenowałam, ale mam nadzieję, że tak Aleja sprawi, iż teraz pojawi się więcej bardzo dobrych obiektów tenisowych" – powiedziała Radwańska, która w zeszłym roku zakończyła swoją bogatą karierę, w trakcie której wygrała 20 turniejów WTA, grała w finale Wimbledonu, a także w 2015 roku wygrała turniej WTA Finals uznawany za nieoficjalne mistrzostwa świata.

Radwańska to najwybitniejsza polska tenisistka w historii. Wśród mężczyzn tytuł ten należy do Fibaka. Urodzony w Poznaniu tenisista ma w swoim dorobku 15 zwycięstw w turniejach ATP, udział w finale masters oraz ćwierćfinały trzech wielkoszlemowych turniejów: French Open, Wimbledonu i US Open. Fibak był też znakomitym deblistą wygrywając w 1978 roku Australian Open.

Fyrstenberg przez wiele lat wraz z Marcinem Matkowskim tworzył jedną z najlepszych par deblowych na świecie. Z kolei Grzybowska jako pierwsza Polka awansowała do czołowej trzydziestki rankingu WTA.

W Alei Gwiazd nie zapomniano także oddać hołdu gwiazdom przedwojennego tenisa. Pochodząca z Krakowa Jędrzejowska, która spoczywa na Cmentarzu Rakowickim, w 1937 roku zagrała w finale Wimbledonu. Z kolei poznaniak – Tłoczyński w 1939 roku zagrał w ćwierćfinale na kortach Rolanda Garrosa.

Obok Alei Gwiazd postawiono także "tenisową ławkę", w konstrukcję której wkomponowano rakiety oraz tenisowe piłki. Jej odsłonięcia dokonali: wicepremier Jarosław Gowin, wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska i prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk.

Grzegorz Wojtowicz (PAP)

gw/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL