W Lidzbarku Warmińskim powstał pierwszy w regionie ogród biblijny, w którym posadzono gatunki roślin wymienionych w Starym i Nowym Testamencie. Miejscowa parafia uzyskała na tę inwestycję dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Lidzbarski ogród biblijny zajmuje około 900 m kw. i otacza z trzech stron budynek kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Umieszczono tam niewielkie konstrukcje architektoniczne nawiązujące do scen biblijnych i posadzono około tysiąca roślin kilkudziesięciu gatunków, których nazwy można odnaleźć w Piśmie Świętym.
Zdaniem proboszcza ks. Piotra Duksy jest to nie tylko pierwszy taki obiekt w woj. warmińsko-mazurskim, ale też jedyny ogród biblijny na północ od Warszawy. Zgodnie z założeniem ma być to przestrzeń sprzyjająca modlitwie lub medytacji i umożliwiająca zwiedzającym wypoczynek. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.
"Chcieliśmy zagospodarować przestrzeń wokół kościoła i stworzyć miejsce, które będzie miało nie tylko wymiar religijny, ale również edukacyjny i relaksacyjny. Nasz kościół znajduje się między blokami na osiedlu i dotychczas nie było gdzie posiedzieć na ławeczkach czy spokojnie sobie pospacerować" - powiedział PAP proboszcz.
Ogród jest podzielony na dwie części związane tematycznie ze Starym i Nowym Testamentem. Został zaaranżowany tak, aby ułatwić zrozumienie treści Biblii, a jednocześnie pogłębić wiedzę zwiedzających z historii, geografii i przyrody.
Rosnącym w ogrodzie roślinom towarzyszą tabliczki informacyjne z nazwą gatunku w języku polskim i łacińskim oraz odpowiednim cytatem biblijnym.
Obiekty małej architektury ilustrują 12 scen biblijnych. Np. niewielkie kamienne wzniesienie, na którym umieszczono dwie tablice z Dekalogiem, symbolizuje górę Synaj, a fontanna tworząca dwie "ściany wody" nawiązuje do przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone.
Jedną z atrakcji ogrodu jest "chińczyk biblijny", czyli gra na polu o wymiarach 5 na 9 m. Celem graczy jest przeprowadzenie pionków przez wszystkie księgi Pisma Świętego z pozycji początkowej oznaczonej jako "domek" do końcowej, czyli "nieba".
Parafialna inwestycja w Lidzbarku Warmińskim została sfinansowana z funduszy UE w ramach inicjatywy Leader, służącej wsparciu rozwoju lokalnego w budowie ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej.
Pierwszy ogród biblijny powstał w 1957 r. przy kościele prezbiteriańskim w Kalifornii. Pomysł znalazł naśladowców na całym świecie. W Polsce takie ogrody zaczęły powstawać od 2006 r., m.in w Proszowicach, Myczkowcach, Chorzowie, Muszynie i Puławach.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ wus/