Polska po 1989 roku

17.10.2017

W Muzeum Sportu i Turystyki otwarto Galerię Medali Olimpijskich

W obecności m.in. członkini MKOl Ireny Szewińskiej uroczyście otwarto Galerię Medali Olimpijskich w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki. W momencie odsłonięcia znajdowało się w niej 68 krążków wywalczonych przez polskich sportowców w igrzyskach.

"Liczę, że ta kolekcja się powiększy, jak tylko inni medaliści zobaczą tę piękną gablotę" - powiedział dyrektor muzeum Tomasz Jagodziński zaraz po jej odsłonięciu.

Zaledwie kilka minut po tych słowach zbiór został wzbogacony o dwa medale. Razem ze swoimi trofeami na uroczystości pojawili się bowiem pięcioboista Dariusz Goździak, który w Barcelonie (1992) sięgnął po złoto z kolegami w zmaganiach drużynowych oraz łuczniczka Iwona Marcinkiewicz. Ona stanęła na najniższym stopniu podium w Atlancie cztery lata później, także w rywalizacji drużynowej.

"Już dawno zamierzałem przekazać swój medal muzeum, ale zawsze coś stawało na drodze. Jestem zaszczycony tym, że należę do tak wspaniałej rodziny olimpijskiej" - powiedział Goździak.

"Zapewniam, że to nie jest wyreżyserowane. Przygotowaną gablotę miałam okazję obejrzeć już kilka dni temu i uznałam, że to najlepsze miejsce dla mojego medalu" - dodała Marcinkiewicz.

Medale w gablocie ułożone są chronologicznie, od lewej do prawej strony. Pod każdym umieszczono imię i nazwisko zdobywcy, miasto oraz rok igrzysk, a także dyscyplinę, w której został wywalczony.

"Najbardziej dumny jestem z tego, że mamy trzy z czterech srebrnych medali, które w drużynowym wyścigu zdobyli w 1924 roku w Paryżu nasi kolarze torowi. To było przecież pierwsze olimpijskie podium w polskim sporcie. Z dwóch powodów bardzo sobie cenię także złoty medal skoczka narciarskiego Wojciecha Fortuny z Sapporo - to nasze pierwsze złoto wywalczone w zimowych igrzyskach, a poza tym ma on nietypowy kształt" - powiedział PAP Jagodziński.

Dyrektor zapewnił także, że będzie aktywnie działał w celu powiększenia kolekcji.

"Bardzo bym chciał, aby w tej gablocie znalazł się, któryś ze złotych medali naszego wyśmienitego kulomiota Tomasza Majewskiego" - zdradził.

Najmłodszymi medalami w zbiorze są obecnie te wywalczone w 2004 roku w Atenach. Swoje trofea - jeden złoty i dwa srebrne - przekazała m.in. świetnie pływająca w Grecji Otylia Jędrzejczak.

Polscy sportowcy wywalczyli łącznie 304 medale olimpijskie - 284 podczas letnich igrzysk (68 złotych, 83 srebrne i 133 brązowe) oraz 20 zimowych (6-7-7).(PAP)

wkp/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL