PRL

24.01.2018

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku powstaje makieta Stoczni Gdańskiej na wyspie Ostrów

Mirosław Brucki (P) i Marek Parczyński (L) z pracowni konserwacji modeli Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku podczas budowy fragmentu dioramy terenu Stoczni Gdańskiej na wyspie Ostrów. Fot. PAP/A. Warżawa Mirosław Brucki (P) i Marek Parczyński (L) z pracowni konserwacji modeli Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku podczas budowy fragmentu dioramy terenu Stoczni Gdańskiej na wyspie Ostrów. Fot. PAP/A. Warżawa

W Narodowym Muzeum Morskim (NMM) w Gdańsku powstaje diorama terenu Stoczni Gdańskiej na wyspie Ostrów, gdzie w latach 50. XX wieku zbudowano pochylnię do bocznego wodowania statków. Makieta w skali 1:50 ma 12,5 m kw.

"Pracujemy od roku nad makietą mniej znanego fragmentu Stoczni Gdańskiej na wyspie Ostrów. W miejscu tym polscy inżynierowie w latach 50. ub. wieku wybudowali na niezagospodarowanym jeszcze terenie pochylnię zrzutową do bocznego wodowania statków. Była to nowość w gdańskiej stoczni, ale też i na polskim wybrzeżu. Na tej pochylni zwodowano ponad 200 statków rybackich, co dowodzi, że była ona sukcesem technicznym" - powiedział PAP autor projektu makiety Mirosław Brucki, który wykonują wraz z Markiem Parczyńskim i Janem Koszczyńskim.

Konsultacji merytorycznych przy tworzeniu dioramy udziela dyrektor NMM, dr inż. Jerzy Litwin.

Przygotowywana makieta ma przypomnieć, jak wyglądała pionierska budowa statków na pochylni, poczynając od prac spawalniczych w hali aż do momentu wodowania gotowego kadłuba statku.

Diorama ma powierzchnię 12,5 m kw. (5 m długości oraz 2,5 m szerokości) i powstaje w skali 1:50.

"Na makiecie oprócz pochylni będzie m.in. ponad 200 miniaturowych figurek stoczniowców, hale do montażu statków oraz holownik, który zabezpiecza spuszczaną na wodę jednostkę. Postacie robotników będą miały wysokość 3,5 cm, co pozwoli dokładnie pokazać wykonywane przez nich czynności, np. jak ktoś wbija młotkiem nit" - dodał Brucki.

Modelarze NMM w swojej pracy wzorują się m.in. na znajdującym się w zbiorach muzeum modelu trawlera B-14, przekazanego w 1962 r. przez Stocznię Gdańską, a pochodzącego ze stoczniowej makiety demonstrującej boczne wodowanie, która niestety uległa zniszczeniu. Twórcy dioramy mają też do dyspozycji dokumentalne rysunki i projekt pochylni.

"Byliśmy nawet na wizji lokalnej na wyspie Ostrów, oglądaliśmy jak dziś wygląda to miejsce. Pochylnia nie jest już używana, nie posiada np. płóz, po których zjeżdżał statek" - mówił Brucki.

Makieta Stoczni Gdańskiej ma być gotowa jesienią tego roku na wystawę w Narodowym Muzeum Morskim poświęconą gospodarce morskiej Polski po II wojnie światowej.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

edytor: Anna Mackiewicz

rop/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL