Turnieje - łuczniczy i bojowy, pokazy grup rekonstrukcyjnych, inscenizację bitwy o zamek i tańce dworskie będzie można oglądać w sobotę i niedzielę w Szydłowie w ramach 20. Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.
Jubileuszowa edycja imprezy odbywająca się w miejscowości nazywanej "polskim Carcassonne" – w Szydłowie zachował bowiem do czasów współczesnych XIV-wieczny układ urbanistyczny – będzie nawiązywała do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do 20-lecia województwa świętokrzyskiego.
Jak powiedział w piątek PAP Piotr Walczak z Urzędu Gminy w Szydłowie, z okazji jubileuszowego charakteru turnieju, do miejscowości przyjadą nie tylko grupy rekonstrukcji historycznej, które prezentowały się tu w poprzednich latach - poza polskimi m. in. z Węgier i ze Słowacji - ale także, po raz pierwszy, z Włoch i z Czech. "Wystąpią grupy rekonstrukcyjne, które specjalizują się w pokazach nawiązujących do XIV i XV stulecia" – dodał Walczak.
Poszczególne imprezy turnieju będą odbywały się głównie na placu zamkowym. W sobotę będzie można obejrzeć prezentacje części grup rekonstrukcyjnych oraz bitwę o zamek. Odbędą się także eliminacje 3. Turnieju Łuczniczego o Sakiewkę Zbója Szydło i Turnieju Bojowego o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego. Na zamkowej scenie będą występowały zespoły folklorystycznie, głównie z powiatu kieleckiego. Zaprezentuje się także dziecięco-młodzieżowa orkiestra dęta „Dondiuszany” z Mołdawii.
Wręczone zostaną okolicznościowe puchary na 100-lecie niepodległości Polski i medale 20-lecia województwa świętokrzyskiego.
W niedzielę przed południem w Szydłowie spotkają się przedstawiciele Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. Organizacja obchodząca 10. rocznicę powstania, zrzesza m. in. kilkadziesiąt miejscowości z różnych stron Polski.
Po uroczystości zostanie odprawiona msza św. z udziałem rycerstwa, a po zakończeniu nabożeństwa w kościele pw. św. Władysława, grupy rekonstrukcyjne przemaszerują uliczkami Szydłowa z kościoła na zamek.
Ponownie będzie można oglądać pokazy rycerskie, tańców dworskich oraz konne, m.in. w wykonaniu kaskaderów konnych. Zaplanowano też finały turniejów – łuczniczego i bojowego.
Przy okazji turnieju w Szydłowie odbędą się kiermasz rękodzieła i pokazy kowalstwa artystycznego. Imprezę zakończy zabawa taneczna z udziałem lokalnych zespołów.
Głównym organizatorem turnieju jest Gmina Szydłów. Patronat honorowy nad imprezą objęli: marszałek województwa świętokrzyskiego i wojewoda świętokrzyski.
Jednym z najważniejszych zabytków Szydłowa – obok warownych murów z bramą krakowską, dwóch kościołów i synagogi – jest zespół zamkowy z salą rycerską, skarbczykiem i bramą zamkową. W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, wybudowano w Szydłowie kościół, zamek, a gród otoczono murami obronnymi. Kronikarze odnotowali siedem pobytów władcy w miasteczku. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ agz/