Powietrzne akrobacje, stoiska z pamiątkami i kwiatami oraz pokaz kreacji ślubnych to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w Witebsku na rozpoczynające się w piątek obchody 100. rocznicy ślubu Marca Chagalla z jego pierwszą żoną Bellą Rosenfeld.
Chagall urodził się w Witebsku w 1887 r. i tu spędził dzieciństwo oraz młodość. Pochodząca jak on z chasydzkiej rodziny Bella Rosenfeld była wielką miłością malarza aż do swej śmierci w 1944 r. Artysta często ją portretował.
Na piątek zaplanowano otwarcie wystawy moskiewskiego fotografa Siergieja Worożyna. Przez trzy dni będzie on wraz ze swymi rosyjskimi kolegami fotografować Witebsk w ramach projektu „Poświęcone Miastu Marca Chagalla”, który zaowocuje wystawą w Moskwie.
Główną część obchodów zaplanowano na sobotę. Tego dnia chętni będą mogli obejrzeć powietrzne akrobacje na świeżym powietrzu oraz wystawę oryginalnych modeli samochodów „Ślubny dyliżans” czy kwiatowych kompozycji.
W ogrodzie Domu-Muzeum Chagalla przy ul. Pokrowskiej, gdzie artysta mieszkał wraz z rodziną, będzie można zobaczyć, jak wyglądał żydowski obrzęd ślubny pod chupą, a w Centrum Marca Chagalla po przeciwnego stronie rzeki Dźwiny rozpocznie się XXV Konferencja Chagallowska z udziałem przedstawicieli pięciu państw. Dwudniowe obrady będą poświęcone m.in. spuściźnie epistolarnej Chagalla oraz okresowi jego życia w Stanach Zjednoczonych (1941-48).
Inne atrakcje to pokaz kolekcji strojów ślubnych oraz otwarcie w Muzeum Czekolady wystawy ubiorów wykonanych z tego surowca.
W 1920 r. Chagall wyjechał z Witebska na zawsze - najpierw do Moskwy, a potem na Litwę, do Berlina i Francji. W 1941 roku przeniósł się do USA, gdzie mieszkał przez okres wojenny, by powrócić potem do Francji. Zmarł w 1985 r. Nie odwiedził po wojnie Witebska. (PAP)
mw/ kar/