Polska po 1989 roku

16.10.2018

Warszawa: na Polu Mokotowskim jabłonie z imionami zasłużonych Polek

45 jabłoni, którym nadano imiona kobiet zaangażowanych w działalność społeczną, polityczną, naukową i artystyczną, posadzono we wtorek w parku na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyjaśniła podczas symbolicznego sadzenia jabłoni, że jest to kolejny punkt w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wskazała na zasługi w tym dziele wyróżnionych pań. Przypomniała, że w Polsce, jako w jednym z pierwszych krajów, kobiety uzyskały prawa wyborcze.

Wśród 45 imion, które umieszczono na tablicach przy zasadzonych drzewach, znalazły się nazwiska m.in. słynnych artystek, pedagogów, lekarek, kobiet zaangażowanych w walkę o wolność Polski i sportsmenek.

Swoją jabłoń na Polu Mokotowskim mają m.in. Aleksandra Piłsudska – druga żona Józefa Piłsudskiego i działaczka niepodległościowa, Stefania Wilczyńska – pedagog, współzałożycielka (z Januszem Korczakiem) Domu Sierot dla dzieci żydowskich, Magdalena Abakanowicz-Kosmowska – wybitna rzeźbiarka, Helena Modrzejewska – jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, Wanda Wiłkomirska – znakomita skrzypaczka, Kora, czyli Olga Sipowicz – wokalistka rockowa i autorka tekstów, Irena Szewińska – lekkoatletka, Michalina Wisłocka – seksuolog, autorka poradnika "Szuka kochania", Zofia Wasilkowska – minister sprawiedliwości w latach 1956-1957, członek KC PZPR i jedna z założycielek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W symbolicznym sadzeniu jabłoni w parku na Polu Mokotowskim brał udział kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski(PO). (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wk/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL