1. Warszawska Brygada Pancerna będzie jedną z pierwszych jednostek, gdzie zainteresowani wojskiem cywile będą mogli przez jeden dzień uczestniczyć w zajęciach, porozmawiać z żołnierzami, zapoznać się z bronią i dowiedzieć o warunki rekrutacji.
Akcja, organizowana w ramach kampanii rekrutacyjnej "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", rusza za tydzień, w sobotę 13 lipca.
"Brygada będzie jedną z pierwszych jednostek, gdzie to wyzwanie będą podejmować nasi potencjalni kandydaci do wojska bądź ci, którzy chcieliby sprawdzić na własnej skórze, jak wygląda służba w polskiej armii" – powiedział PAP p.o. rzecznik prasowy 1. WBPanc ppor. Artur Wróbel.
"Ruszamy 13 lipca o g. 10.00 , program potrwa do g.19.00. Tego dnia będzie można zobaczyć uzbrojenie i sprzęt naszej jednostki, w tym czołgi Leopard 2A4 i 2A5, które stanowią trzon naszej brygady, ponadto w punkcie rekrutacyjnym będzie można dowiedzieć się jakie możliwości stwarza służba w WP, jak wygląda proces rekrutacji oraz poznać ofertę edukacyjną polskiej armii" - dodał.
Program zajęć obejmuje udzielanie pierwszej pomocy; grę w paint ball z elementami taktyki, rzut granatem, oraz wykonywanie podstawowych czynności strzeleckich z wykorzystaniem trenażera Cyklop, zapoznanie się z rodzajami broni strzeleckiej, budową broni, podstawowymi czynnościami podczas strzelania. Kolejny blok to WF – biegi indywidualne i zespołowe. "Chcielibyśmy, aby kandydaci mogli spróbować podejść do sprawdzianu z WF, którzy nasi kandydaci zdają podczas kwalifikacji wojskowej" - powiedział Wróbel.
W programie jest także pokaz statyczny sprzętu; zainteresowani będą mogli wejść do czołgu, spytać żołnierzy, jak wygląda jego obsługa, jak przygotowuje się wóz przed wyjazdem na poligon czy w teren, co trzeba zrobić po zakończeniu. "Będzie to okazja, by porozmawiać z użytkownikami sprzętu – dowódcą plutonu, kompanii czy członkami załogi czołgu. W spotkaniu wezmą też udział wojskowi medycy, żołnierze zabezpieczenia logistycznego, łącznościowcy, strzelcy wyborowi" - zapowiedział Wróbel.
W punkcie informacyjno-promocyjnym zainteresowani będą mogli porozmawiać z żołnierzami brygady, przedstawicielami WKU, wojewódzkiego sztabu wojskowego oraz WOT na temat służby w konkretnych jednostkach, w tym w warszawskiej brygadzie, która co miesiąc prowadzi rekrutację na stanowiska wojskowe.
"W ramach spotkania z armią przewidujemy dwa posiłki. Oficjalna część potrwa do g.19.00, wizytę w jednostce chcemy zakończyć spotkaniem przy ognisku" - powiedział rzecznik. Zwrócił uwagę na zadania, jakie wykonuje 1WBPanc: "Skończyło się ćwiczenie Dragon, przygotowujemy się do defilady – nowością jest, że tym razem odbędzie się ona w Katowicach. Żołnierze brygady uczestniczą w natowskiej misji Resolute Support w Afganistanie, ćwiczymy też wspólnie z Amerykanami w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) - kilka czołgów jest w Orzyszu, gdzie stacjonuje wielonarodowy batalion".
Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału, regulamin akcji oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej brygady: www.1bpanc.wp.mil.pl.
Zajęcia "Wojskowe wyzwanie" to część kolejnej edycji kampanii "Zostań żołnierzem". Jednodniowy udział w zajęciach z żołnierzami będzie możliwy od 13 lipca do 24 sierpnia w kilkunastu jednostkach.
W dniu szkolenia zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, co zrobić, żeby wstąpić do wojska. Punkty rekrutacyjne przedstawią ofertę edukacyjną, m.in. wojskowych uczelni wyższych i najmłodszej placówki - Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie, w którym nauka rozpocznie się we wrześniu br.
13 lipca zajęcia "Wojskowe wyzwanie" odbędą się w 1. Brygadzie Pancernej w Warszawskiej Wesołej, 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i 9. Pułk Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim.
W kolejne soboty swoje obiekty udostępnią Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, 6. Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 17. Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 15. Brygada Zmechanizowana w Giżycku, 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, 1. Pułk Saperów w Brzegu i 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.
Kampanię "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" MON rozpoczęło 14 października 2018 r. Jej główny cel to zachęcenie młodych ludzi do wyboru zawodu żołnierza i zwiększenie liczebności polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych - szeregowych, podoficerów i oficerów. Kampania przyniosła dotychczas blisko 17 tys. deklaracji wstąpienia do wojska.(PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mok/