Europa i świat po II wojnie światowej

25.07.2012 aktualizacja 18.07.2016

Wdowy po ofiarach z 1972 roku nawołują do niemego protestu na olimpiadzie

Wdowy po ofiarach zamachów terrorystycznych podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku nawołują widzów do milczącego protestu podczas przemówienia szefa MKOl Jacquesa Rogge, który nie zgodził się na minutę ciszy w trakcie ceremonii otwarcia olimpiady w Londynie.

Ankie Spitzer, żona trenera szermierzy Izraela Andreia Spitzera, publicznie podkreśliła, że "izraelscy sportowcy zostali zamordowani na olimpijskich arenach, wiec na nich powinni zostać uhonorowani".

5 września 1972 roku o czwartej nad ranem do wioski olimpijskiej w Monachium wdarli się palestyńscy terroryści i zaatakowali kwatery sportowców izraelskich.

Razem z inną wdową Ilaną Romano zebrała już ponad 100 tysięcy podpisów pod petycją o uczczenie ofiar sprzed 40 lat minutą ciszy podczas otwarcia londyńskich igrzysk. Jednak na to nie zgodził się kilka dni temu Rogge, który wspomniał o tragedii z 1972 podczas oficjalnej inauguracji wioski olimpijskiej w Stratford.

Dlatego obie panie publicznie nawołują widzów obecnych podczas piątkowej ceremonii w Londynie do wysłuchania przemówienia szefa MKOl na stojąco w milczeniu.

5 września 1972 roku o czwartej nad ranem do wioski olimpijskiej w Monachium wdarli się palestyńscy terroryści i zaatakowali kwatery sportowców izraelskich. Na miejscu zginął trener zapaśników Mosze Weinberg oraz ciężarowiec Josef Romano. Zamachowcy wzięli dziewięciu zakładników, których mieli uwolnić po wypuszczeniu z izraelskich więzień ponad 200 Palestyńczyków.

Negocjacje z terrorystami nie przyniosły oczekiwanego efektu. Ostatecznie podczas dojazdu do podstawionego Boeinga 727, służby niemieckie zaatakowały terrorystów, którzy nie reagowali na żądanie poddania się. Palestyńczycy zamordowali wszystkich zakładników, a sami zginęli podczas kolejnego ataku niemieckiej policji. Śmierć poniósł też jeden z policjantów. (PAP)

tod/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL