Europa i świat po 1989 roku

28.05.2019

We Wrocławiu wspólne posiedzenie władz Dolnego Śląska i Saksonii w 20. rocznicę współpracy

Kontynuację współpracy w obszarze infrastruktury i transportu, kultury, edukacji, ochrony środowiska oraz rozwoju nowych technologii zapowiedzieli we wtorek we Wrocławiu przedstawiciele władz Dolnego Śląska oraz niemieckiej Saksonii. W tym roku mija 20. rocznica współpracy między tymi regionami.

We wtorek we Wrocławiu odbyło się wspólne posiedzenie władz Dolnego Śląska i Saksonii. Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski przypomniał, że pierwsze porozumienie pomiędzy regionami zostało podpisane w 1999 r. "20-letnia tradycja tej współpracy świadczy o tym, jak duże znaczenie przywiązuje do niej zarząd województwa dolnośląskiego" - powiedział Przybylski.

Podczas wspólnego posiedzenie gabinetów podsumowano 20 lat współpracy pomiędzy regionami oraz nakreślono jej dalsze kierunki. "To między innymi wyzwania infrastrukturalne dotyczące połączeń kolejowych, w tym elektryfikacja ostatniego odcinka linii kolejowej Węgliniec – Zgorzelec oraz dalej po stronie niemieckiej" - mówił Przybylski.

Wśród obszarów współpracy marszałek wymienił także sport, naukę oraz wyzwania związane z ochroną środowiska. "To też wszystkie sprawy dotyczące mieszkańców naszych regionów: wymiana gospodarcza i kulturalna, edukacja" - mówił. Dodał, że podczas posiedzenia gabinetów poruszono kwestie wspólnego stanowiska w przyszłej perspektywie finansowej w UE.

Premier Saksonii Michael Kretschmer podkreślił, że Dolny Śląsk i Saksonia to dwa dynamicznie rozwijające się regiony w Europie. "Powinniśmy jeszcze ściślej współpracować" - mówił. Polityk również zwrócił uwagę na zaznaczenie projektów infrastrukturalnych, w tym na modernizację trasy A18 do granicy z Niemcami w Olszynie. Podkreślił, że zabiega on również o elektryfikacje odcinka linii kolejowej Drezno – Zgorzelec.

Kretschmer zwrócił też uwagę na znaczenie unijnego programu Interreg, który umożliwia współpracę między Dolnym Śląskiem i Saksonią. "To jest program, który czyni integrację europejską bardziej namacalną" - mówił.

Dodał, że jednym z obszarów współpracy pomiędzy dwoma regionami powinien być rozwój nowych technologii takich jak elektromobilność czy 5G.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL