Mieszkańcy Jarnołtowa upamiętnią światowej sławy filozofa Immanuela Kanta, który przez trzy lata pracował tam jako nauczyciel. W centrum wsi - zagospodarowanym za unijną dotację - powstanie alejka z tablicą i popiersiem filozofa. Jak poinformował PAP Wojciech Giziński z Urzędu Gminy w Małdytach, wieś Jarnołtowo uzyskała ponad 100 tys. zł z UE na realizację projektu "Spacer z Immanuelem Kantem". Dzięki temu nad zaniedbanym stawem w centrum wsi powstanie park z boiskami i placami zabaw.
Jak dodał Giziński, imieniem filozofa zostanie nazwana główna alejka w odnowionej części Jarnołtowa. Stanie przy niej rzeźba przedstawiająca Kanta i tablica informująca o jego związkach z tą miejscowością. Prace budowlane mają zakończyć się latem.
"Na uroczyste otwarcie parku zaprosiliśmy dawnych mieszkańców z Niemiec, zrzeszonych w Towarzystwie Ziemi Morąskiej. Wspólnie chcemy posadzić drzewka owocowe, lokalnej odmiany nazywanej gdańską jabłonią Kanta" - powiedział Giziński.
Niemiecki filozof Immanuel Kant (1724-1804) niemal całe życie spędził w Królewcu. Po ukończeniu studiów pracował krótko jako prywatny nauczyciel. W tej roli przez trzy lata przebywał w majątku barona Friedricha von Hulsena w Gross Arnsdorf, czyli obecnym Jarnołtowie.
Zdaniem Stanisławy Pańczuk z Lokalnej Grupy Działania "Kanał Elbląski", która pośredniczyła w uzyskaniu unijnego dofinansowania na zagospodarowanie Jarnołtowa, wykorzystanie znanych postaci historycznych jest świetnym sposobem na promowanie małych miejscowości.
"Lokalni liderzy coraz częściej chcą tworzyć tzw. wsie tematyczne, bo w ten sposób najłatwiej zainteresować turystów" - oceniła Pańczuk.(PAP)
mbo/ mlu/ jra/