W najbliższy weekend w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) odbędą się Dni Twierdzy – święto miasta połączone z promocją jego bogatej historii, której namacalnym dowodem są pozostałości pruskiej twierdzy i ruiny Starego Miasta.
To właśnie twierdza i "Kostrzyńskie Pompeje", jak nazywane są pozostałości starówki, po raz 20. staną się areną Dni Twierdzy. Główna ich część odbędzie się w sobotę. Uroczyste otwarcie imprezy nastąpi o 14.
Wśród propozycji dla chcących mile spędzić czas na świeżym powietrzu znalazły się m.in. pokazy artyleryjskie, średniowieczne gry i zabawy, pokazy woltyżerki konnej, żonglerka flagami i inscenizacje historyczne. Będzie też okazja obejrzeć z bliska machiny oblężnicze oraz zajrzeć na warsztaty rzemiosł dawnych, archeologiczne i saperskie. Oczywiście nie zabraknie stoisk handlowych i gastronomicznych a także atrakcji dla dzieci.
"Oprócz prezentacji historycznych w wykonaniu rekonstruktorów z Polski i Niemiec swoje talenty muzyczne zaprezentują także zespoły, które umilą nam pobyt na Starówce. Przygotowaliśmy coś dla miłośników orkiestr dętych, muzyki folk-rockowej i reggae" - zapowiedział dyr. Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba.
Twierdza jest najcenniejszym zabytkiem granicznego obecnie Kostrzyna nad Odrą i jego największą atrakcją turystyczną. Jej historia sięga XVI w. W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment piechoty i dlatego Kostrzyn nazywany był także kolebką pruskiego militaryzmu.
Podczas wojny siedmioletniej (1756-63) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.
Na przestrzeni wieków twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-86. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy. W latach 1806-14 miasto okupowane było i zostało zdewastowane przez wojska armii Napoleona. W lutym i marcu 1945 r. ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż został on zrównany z ziemią.
Zabytkowym kompleksem opiekuje się samorządowe Muzeum Twierdzy Kostrzyn obejmujące jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik - zniszczoną w 1945 r. i do dziś nieodbudowaną kostrzyńską Starówkę z zachowaną siecią wybrukowanych ulic i chodników, z ruiną zamku, kościoła i kamienic, wraz z odrestaurowanymi obiektami XVI-wiecznej twierdzy bastionowej.
Ekspozycja muzealna w Bastionie Filip prezentuje wybrane aspekty dziejów miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy.
Pierwsze Dni Twierdzy odbyły się w 2000 r. "Nikt nie przypuszczał wówczas, że święto to stanie się naszą lokalną tradycją. Jak co roku będzie kolorowo, głośno i kulturalnie" – zaznaczył Skałba.
Impreza jest finansowana przez władze samorządowe Kostrzyna, Muzeum Twierdzy i sponsorów. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/