Inne

06.06.2018

Żeglarskie świętowanie stulecia niepodległości

Uczestnicy podczas wyścigu w ramach charytatywnych regat żeglarskich PHN Gdynia VIP Racing 2017. Fot. PAP/J. Dzban Uczestnicy podczas wyścigu w ramach charytatywnych regat żeglarskich PHN Gdynia VIP Racing 2017. Fot. PAP/J. Dzban

Z okazji Stulecia Niepodległości w Gdyni od 31 sierpnia do 4 września odbędzie się Zlot 100. Impreza ma na celu integrację polskich żeglarzy mieszkających poza granicami kraju i promowanie historii Polski na świecie.

Zlot 100 ma być świętem żeglarzy z całego świata. Organizatorzy – Polskie Bractwo Wybrzeża, Pomorski Związek Żeglarski i miasto Gdynia - chcą poprzez to wydarzenie przybliżyć gościom historię Polski, szczególnie tradycje morskie. Impreza ma też pomóc w integracji polskich żeglarzy żyjących na emigracji.

"Cieszymy się, że Polacy z całego świata zawitają do Gdyni, by brać udział w tym święcie" – mówił podczas środowej konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Zwracał uwagę na to, że Gdynia ma w historii Polski i walki o niepodległość szczególne miejsce, będąc przykładem pomysłowości i determinacji Polaków. "Wydarzenie ma być nie tylko świętem żeglarskim, ale też okazją do promowania naszej historii". Dodał, że jego zdaniem takie wydarzenia sprzyjają budowie wspólnoty polskiej za granicą. "To wielka tradycja i skarb" – zaznaczał Szczurek.

Zastępca krajowego kapitana Bractwa Wybrzeża Andrzej Radomiński poinformował, że na Zlocie 100 będą obecni nie tylko Polacy mieszkający za granicą, ale także goście z innych państw – Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Hiszpanii. Ich obecność będzie szczególnie ważna ze względu na uświadamianie roli, jaką Polska odegrała w II wojnie światowej. "Dobrze, by na świecie wiedziano o tym, gdzie i jak naprawdę wybuchła II wojna światowa" – podkreślał Radomiński.

Uczestnicy Zlotu 100 będą mogli wziąć udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, uczestniczyć w planowanych wydarzeniach kulturalnych i upamiętnić rejs dookoła świata, który tuż przed wybuchem II wojny światowej odbył Władysław Wagner.(PAP)

Autor: Arkady Saulski

asl/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL