Generalny remont Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie rozpocznie się między wrześniem a listopadem 2024 r.; w sezonie 2023/2024 planujemy premiery dwóch dużych spektakli – zapowiedział w środę dyrektor teatru Redbad Klynstra-Komarnicki.
Dyrektor teatru podczas konferencji prasowej w środę ogłosił plany na sezon artystyczny 2023/2024 i zapowiedział dwie duże premiery: "Dybuka" Szymona An-skiego i jednego z dzieł Williama Szekspira.
Jak podał, prace nad "Dybukiem" w reż. Radka Stępnia już rozpoczęto. Mówiąc o przygotowaniach do drugiej premiery stwierdził, że poprzedzą ją warsztaty z reżyserką Anną Augustynowicz. "Podczas warsztatów okaże się, jaki to będzie tytuł" – powiedział Klynstra-Komarnicki.
Natomiast pod koniec października - zapowiedział dyrektor - aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab przygotuje z zespołem Teatru im. Osterwy spektakl oparty na Studium o "Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego. Zdaniem Klynstry-Komarnickiego, będzie to "rozgrzewka" przed pracą z Anną Augustynowicz.
Mówiąc o zaplanowanych inwestycjach zapowiedział, że generalny remont zabytkowego teatru rozpocznie się jesienią przyszłego roku. "Od początku działalności ten teatr nie został nigdy skończony i od początku był nie do końca funkcjonalny" – wyjaśnił dodając, że przygotowując remont wykorzystywane są przedwojenne zapiski Juliusza Osterwy.
"Cel jest taki, żeby umowa z wykonawcą była podpisana na początku przyszłego roku i żeby tzw. pierwsza łopata została wbita między wrześniem a listopadem 2024 r." – powiedział Klynstra-Komarnicki. Podał, że inwestycja potrwa prawie trzy lata i będzie kosztować ok. 14 mln euro.
Dyrektor zaznaczył, że remont budynku będzie dużym wyzwaniem, bo na jego czas teatr będzie się musiał z niego wyprowadzić. Jak podał, proces wyprowadzki, w tym inwentaryzacja, szukanie pomieszczeń zastępczych i dostosowywania działalności do zmienionych warunków rozpoczął się już parę miesięcy temu.
"Już od tego sezonu będziemy działalność objazdową rozwijać i rozszerzać, żeby się uczyć tego funkcjonowania, żeby moment zamknięcia budynku nie był nagłym kryzysem" – wyjaśnił dodając, że w planach jest podzielenie zespołu na trzy lub cztery grupy, które będą mogły wystawiać po trzy spektakle jednego dnia. "To pozwoli wszystkim dalej pracować" - zapowiedział.
Nadmienił, że zamierza pozyskać środki na rozbudowę zaplecza teatru od strony ul. Kapucyńskiej i wzniesienie nowoczesnej sceny przy ul. Peowiaków. Inwestycja miałaby kosztować ok. 95 mln zł.
Klynstra-Komarnicki podsumowując sezon teatralny 2022/2023 powiedział, że na afiszu znalazło się 20 tytułów, zagrano 304 spektakli, które zgromadziły 31,5 tys. widzów. Mówiąc o najważniejszych premierach wymienił: "Księżyc i magnolie" Rona Hutchinsona, "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya i "Ciężkie czasy" Michała Bałuckiego.
Jak przypomniał, drugi sezon działalności miała wyjazdowa "Scena Reduta", w ramach której artyści z Lublina zagrali osiem spektakli w mniejszych miastach województwa lubelskiego: w Kraśniku, Parczewie, Hrubieszowie, Krasnymstawie, Biłgoraju i Tarnogrodzie.
"Chcemy od przyszłego sezonu zaproponować rozszerzenie formuły" – powiedział dodając, że głównym elementem sceny w rozszerzonej formule będzie edukacja, poszukiwanie talentów teatralnych oraz otaczanie ich opieką merytoryczną i artystyczną.
Mówiąc o finansach podał, że Zarząd Województwa Lubelskiego zatwierdził sprawozdanie finansowe teatru za 2022 r., w którym wykazano 90,6 tys. zł zysku netto. Zysk - uzupełnił - został przeznaczony na fundusz rezerwowy.
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest samorządową instytucją artystyczną województwa lubelskiego. Od marca br. teatr jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ dki/